Uška
 

 Návštěvní kniha

    Oko - do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

 

       TOPlist

 úvodní stránka
Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji do našeho domova.

           _______________________________________________________________________________

K tomuto krásnému starému lívanečníku jsem přišla úplně nevinně. Žádné vymetání bazarů s úmyslem zachránit staré nepotřebné předměty. Ale úklid v kůlně, kde dlouhé roky překážela stará drátěnka. Odvezli jsme ji do sběrných surovin a obdrželi jedno sto korun českých. Jenže jsem tam viděla ten lívanečník a s obsluhou jsem udělala výměnu. On byl rád za stovku a já za ten krásný kousek. Původně byl modrý, odřený. Vyzkoušela jsem na něm svou novou, vodou ředitelnou barvu v odstínu palisandr. Takže není černý, ale tmavě hnědočerný. No prostě do palisandru jsem ještě přidala černý pigment aby odstín odpovídal mé představě.

Sex k životu potřebuje každý.

Levandule nejenom provoní domácnost, ale když ji zavěsím do skříní, tak ochrání šatstvo  před  moly. Takže ji začínám  sušit a postupně  dávám do  malých  pytlíčků.

Tyto rostlinky mi na zahradě sejí ptáčci. Za plotem máme makové pole, takže to není zas tak těžké.

Dnes jsme měli k obědu palačinky se špenátem a s kuřecím masem, zapečené v troubě se sýrem. Úžasná dobrota.

Měsíčková mast
2 hrsti měsíčku nadrobno posekáme. Pak rozpustíme 250g vepřového sádla, zahřejeme na teplotu vhodnou ke smažení a vhodíme do něj květy. Necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Necháme 24 hodin ustát, prohřejeme, přefiltrujeme a necháme ztuhnout. Používáme k ošetření rukou a drobných odřenin.
Já se tím teda mažu celá :-)

Bouřka zlikvidovala jeden strom a tak jsem měla najednou práci se kterou jsem ještě nepočítala. Višně ještě nebyly dost zralé, takže neměly tu správnou barvu ani chuť, ale naložila jsem je do vodky a přidala více cukru. Možná později zkusím přidat pár ostružin na dobarvení.
Jinak jsem nedělala klasický džem, ale zavařila jsem nerozmačkané višně a do dávky jsem přidala 5 lžic rumu. Je to určené do jogurtů, ale musím říct, že i samotné se to dá mlsat.

Rozhodla jsem se zrevidovat svou sbírku šlapacích šicích strojů. Mám tři a na jednom jsem v patnácti letech neslavně začínala tím, že jsem se pokusila ušít šaty bez střihu. Nakonec jsem místo šatů měla hodně pytlíčků na kuličky. Takže nastalo období ručního šití. Z klasických kostkovaných kalhot jsem si udělala krásné roury, šla jsem s poslední módou :-) Zvýšilo se mi sebevědomí a pustila jsem se do jedovatě žlutých šortek. To, že jsem si k nim přišila prst, jsem raději tajila. Nakonec vše dobře dopadlo, s jehlou v ukazováčku a slzičkami v očích jsem zašla na chirurgii. Tam mi k pobavení všech jehlu vytáhli s tím, že šortky se budou určitě líbit. Povedly se, měly veliký úspěch, hlavně u kluků :-)

Ještěrka obecná- je silně ohrožený druh, ale u nás se vyskytuje :-)
Dle aztéckého horoskopu  mají ještěrky možnost využívat své bohaté moudrosti pokud najdou cestu. Během života se jim dostává nejedna příležitost pro nový náhled na situaci i život.

Zrovna jsem slezla ze štaflí. Kamínky už nemáme pouze u vodovodního kohoutku. Využila jsem je i na slunečních hodinách, aby se to navzájem doplňovalo.

Ostružiny jsou ceněny nejen pro své chutné plody, ale využívají se i listy, které upravují poruchy trávení. Když v létě vařím čaj z čerstvého ovoce, vždy tam přidám pár listů. Ale nejraději máme ostružinový džem. A to nejenom my, ale i sousedé  tady na vsi. Jeden dědeček o velikonocích radil své vnučce, aby vykoledovala místo vajec skleničku džemu. Že prý jiný nejí, jen ten od nás. Takže asi je opravdu dobrý, děti mají mlsné jazýčky.

V dílně mi už hodně let visela stará režná zástěra, kterou nikdy nikdo na sobě neměl. Hrubá, režná látka mě zaujala a tak jsem ji využila jako pozadí pro focení. S jemným volánkem z babiččino přehozu krásně vynikne struktura. Jinak přehoz využíváme jako ubrus pro slavnostní příležitosti. Prostě staré krásné věci u nás neleží ladem, ale využívají se pro potěchu oka.

Tak sedím u PC nad bílým plným talířkem. Po dojedení si říkám, že by nemusel být tak jednotvárný. Sáhnu po nesmyvatelným fixu a talířek už není bílý. Jasný důkaz, že na jídlo jsou určená jiná místa.

Opět jsem si vymyslela nějakou zedničinu, asi proto, že mám ráda práci, která je za mnou ihned vidět. Nalepit kamínky nebyl žádný problém, ale vyspárovat tento maličký kousek bylo dost náročné. Spárovala jsem lepidlem, které se musí ihned z kamenů setřít. Takže se mi na kameny stále dostávalo lepidlo ze spár a tak jsem půl hodiny vymývala  a vymývala až jsem toho měla  plné brýle. Ještě musím zkusit vzít drátěný kartáček a kameny dočistit. Ale to opravdu nechám na pozdější dobu. Teď ty kameny vidím i ze spaní.
Nyní budu chvíli odpočívat u našeho smrčku.

Vlastnoručně napatinovaný šuplíček a v něm lahvičky, které napatinoval sám čas.

 

Ajka
Avi
Beaute
Danah

Evík
Janka
Jaruška

Jolana
Kavaza
Lennka
Lorelai
Marionneta
Magdík
Mokopa
Monis

Radja
Rita - Zuzí
safrýsek
sar
Sharka
Spetulka
Taema
Valinka
Vasa
Vendy