Uška
 

 Návštěvní kniha

    Oko - do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.       TOPlist

 úvodní stránka

        
           Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji do našeho domova.

           _______________________________________________________________________________

Do bazaru jsem se vrátila pro tento lustr za 130,- Kč. Teda vypadal úplně jinak, spíš na vyhození. Ale zakoupila jsem stříbrný sprej, nové objímky a žárovky. Myslím, že se z něj vyloupl krasavec za pouhých 420,- Kč. Mé nadšení je k nezaplacení :-)

Jednoho dne jsem si řekla, že když chodím kolem bazaru bez povšimnutí, že to není dobrý. Stačí přeci zajít a jen se pokochat. Tak jsem se šla chvíli kochat do bazaru, kde se odkládá nepotřebná veteš. A narazila jsem na starou mosaznou lampu, která byla opravdu v hrozném stavu. Představivost začala fungovat. Na předsevzetí, že se jdu jen kochat jsem zapomněla a lampa byla moje. Jenže byla bez stínítka, šňůry, zástrčky, vypínače... Prostě chudinka. Tak jsem vše dokoupila a lampa dostala lázeň v octu se solí. Ne, že by jí to nějak moc prospělo, ale musela se vyčistit od nánosu špíny. Patinu získá časem a k mosazné posteli se přiřadí jako by tam patřila už od nepaměti.

Focaccia s oreganem - italský chléb

Něco moc dobrého, opravdu stojí za vyzkoušení. Recepty z časopisů většinou nezkouším. Ale  tento  byl  tak  krásně  nafocený, že  jsem  si  řekla, že to zkusím.
A vyplatilo se, placky mizely před očima.

200 ml vlažné vody
špetka cukru
30 g droždí
500 g hladké mouky
2 lžíce olivového oleje
sklenice oliv
sklenice sušených rajčat naložených v oleji
oregano
sůl
olivový olej na potření

Připravíme kvásek a zaděláme těsto, které ochutnáme a případně můžeme přidat sůl. Necháme 1 hod. kynout. Slijeme olivy a rajčata, nakrájíme na kousky a s nasekaným oreganem zapracujeme do těsta. Opět necháme kynout. Pak z těsta uděláme placky, které necháme ještě nakynout na plechu. Rozehřejeme troubu na 200 °C, potřeme placky olejem a dáme péct na 20 min.

Palačinky jsou v našich končinách velice oblíbeným pokrmem. U nás ovšem ne. Co jsem si nasmažila, to jsem si také musela sníst.

Moje miska se spokojenými kaktusy. Proč spokojený? U nás se kytkám moc vody nedostává a kaktusům to jako jediným vyhovuje. Mám ráda drobná kvítka, s velkými květy si u mne nikdo nešplhne :-)

Kynuté těsto -  mnoho hospodyněk se dnes vyhýbá přípravě kynutého těsta, protože je odrazuje složitá příprava a dlouhá doba kynutí. Ale když se vše povede, je to vždy velká dobrota.

Tak jsem se dočetla, že v měsíci květnu je nejslabším orgánem srdce.
Srdce poškozuje
: kouření, stresy, nošení mobilů na krku, obezita, nedostatek pohybové aktivity, přejídání, zbytečné a plané řečnění. Vše vyjmenované mám pod kontrolou :-) A abych nevedla plané řeči, tak dám pár fotek mých kytiček.

Dřevěné korálky byly oblíbené zejména pro svou lehkost a přírodní kresbu dřeva. Po éře plastových šperků to byla krásná změna. Nevyhazuji je. Doufám, že jejich doba opět přijde.

Tato malá pastička je nález z Aljašky. Pastička se dá na myší díru a když myška leze ven, tak je lapená. Buď ji to usmrtí nebo uteče i s pastičkou. Pak se pastičky povalují kolem domů.

Poslední dobou nevyhazuji noviny do kontejneru, ale odvážím do sběrných surovin. Zjistila jsem, že se tam dají vyměnit za zajímavé kousky. Pán už ví, že když je tam něco starého, ošuntělého a neponičeného, že to má dát stranou. Sice svou liknavostí jsem přišla o krásný šicí stroj, ale neodešla jsem s prázdnou. Dostala jsem pastičku na myši s vysvětlením jak to funguje. Že myš vleze dovnitř, nemůže nazpět, pak se pastička dole otevře a myš vyndá.  Jen si nedovedu představit, že vyndávám živou myš. Takže pastička bude pouhá dekorace.

Dříve si člověk doma kvasil zelí, aby měl na zimu posilu proti únavě. Vitaminy C, B, bakterie kyseliny mléčné a minerály obsažené v zelí zvyšují imunitu, odolnost proti stresu i tvorbu hormonů. Dnes se již zelí nenakládá. Možná příčina nevraživosti a blbé nálady ???  Nabízím krouhák zelí :-) :-) :-) 

A toto jsme my, vlastně jen část nás. Sraz byl v restauraci Potrefená Husa. Doufám, že tato restaurace, s tímto názvem, nebyla vybraná záměrně :-) Krásné setkání ženských, které mají společné zájmy, ale bydlí od sebe stovky kilometrů.

Sraz virtuálních kamarádek bude 5.května. Už se připravují malá překvapení.

Opět jsem dostala jeden malý a dost starý kroužek na vyšívání. Jeho velkou předností je to, že se přišroubuje ke stolu a nemusí se držet v ruce.  Takže až začnou dlouhé zimní večery.... doufám, že to hned tak nebude.

Tulipán je rostlinou, jenž má podle sortimentu mnoho podob. Jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů. Můžeme je pěstovat v odrůdách s květy nejrůznějších tvarů a barev. Já mám ale nejraději jednobarevné.

Tak jsme nějak na chaloupce zůstali nečekaně déle, než bylo plánováno a došly zásoby potravin. Otevřela jsem konzervu, která si o to říkala už několik let,  vylovila pár brambor a oběd byl na světě. Když se to hezky prostře, nikdo nic nenamítá. Však víme, že hlad je nejlepší kuchař.

 Tak už jen slupnout poslední vajíčko, nechat si trochu vyšlehat zadní část těla a je konec velikonočních svátků.

Velikonoce 2012 se blíží, uschovávám cibulové slupky a zásobuji se vajíčky.


 

Ajka
Avi
Beaute
Danah

Evík
Janka
Jaruška

Jolana
Kavaza
Lennka
Lorelai
Marionneta
Magdík
Mokopa
Monis

Radja
Rita - Zuzí
safrýsek
sar
Sharka
Spetulka
Taema
Valinka
Vasa
Vendy