Uška
 

 Návštěvní kniha

    Oko - do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.       TOPlist

  úvodní stránka

        
           Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji do našeho domova.

           ______________________________________________________________________________

 

Skuteční ptáčci už odlétli a tak jsem si musela uháčkovat vlastní, co vydrží i tu dlouhou zimu u nás. Že nezpívají? Nevadí. Zvládnu to za ně. Jsem vděčná za každý den, kdy mi je do zpěvu :-)

 

Šťavnatý koláč s ořechy
Vlašské ořechy obsahují hodně cenných látek a proto se doporučuje konzumovat pět vlašských ořechů denně. Letošní úrodu určitě zužitkujeme do posledního ořechu. Při ochutnání tohoto koláče nejde odolat. Linie jde stranou :-) http://recepty.vareni.cz/recky-tvarohovy-kolac/

                                                           Dušičky
Vzpomínám na ty, kteří už nejsou mezi námi, s kterými jsem prožila část života.

 

Kynuté těsto trochu jinak

300 g hladké a 200 g hrubé mouky, kterou prosejeme,  3 plné lžíce cukru, 1 dcl mléka, 250 g majonézy, 1 vejce, špetka soli, kostka droždí, vanilkový extrakt, dle hustoty těsta vodu. A nyní už jen trpělivost při kynutí. Uděláme malé vdolečky a znovu necháme kynout. Pak je dlaní přimáčkneme, potřeme rozšlehaným žloutkem a posypeme sladší drobenkou. Když se s těstem zachází jako s miminem, voňavý výsledek je zaručen.

 

 

Cibulačka

3 velké cibule, sádlo, 4 stroužky česneku, sůl a pepř

Aby polévka byla chutná, je důležité mít dobrý vývar z masa a zeleniny. Přidávám kousek uzeného. Cibuli nakrájím na půlkolečka, osmahnu na sádle až dostane zlatavou barvu, přidám prolisovaný česnek a zaliji vroucím vývarem. Čerstvá majoránka dodá vůni i chuť. Pak už jen přisolit a připepřit dle chuti. Sýrové tousty k této polévce se fakt šiknou:-) Někdo přidává i bílé víno, ale tady bych jej vynechala. Já ráda vařím s vínem,  někdy jej i přidám do jídla, ale v krásné skleničce mi chutná nejvíce.

 

     

V našem blízkém okolí je hodně dubových a bukových lesů. Pár starých buků dokáže zbarvit les krásně  do červena. Takže jsem v dnešních dnech v lese denně, protože  slunce v takovém lese dokáže nádherně čarovat. A houby? Stále rostou, jen trochu daleko od sebe :-)

               Je tu sychravé počasí a tak nastupují čajíčky se zázvorem.
              
               Barevné listy jsem namočila do tekutého vosku a doufám,
               že svoji krásu mají konzervovanou na dlouhou dobu.

    Když to tak píši, tak přemýšlím kolik mám vosku a jak velkou vanu máme :-)))

 

Mufinky bez cukru
 

 

Klidně ať si prší, bavlnek mám dostatek, trpělivosti se učím.

Podzimní déšť není zas tak ošklivý, jak by se mohlo někomu zdát:-)
http://www.youtube.com/watch?v=Slj43WwSx3M

Jedlé kaštany jsem si nasbírala v naší ulici. Nařízla, vhodila do vroucí vody a vařila 8 minut. Ještě teplé jsem je oloupala, zakápla máslem a posypala kořením na americké brambory. Bylo to rychlé a dobré.

Většina ptáků už svá hnízdiště opustila. Jedná se o ptáky, kteří mají rádi teplo. Jenže ornitologové tvrdí, že v poslední době zaznamenali posun ptáků od jihu k severu, nejspíš oteplováním planety. Ti moji přečkají i ty největší mrazy bez mrknutí oka, nejspíš otužilý zlatý druh:-) Je pravda, že zpočátku zlatí nebyli. Prostě jsem jim musela trochu pomoci, aby se mi neztratili v houští.

Při pohledu z okna mi je jasné, že se musím zavrtat hlouběji do skříně a vytáhnout teplejší oblečení. Prostě podzim je tady. Těším se na paletu podzimních barev v přírodě, mám ráda barvy podzimu, slunce zářící do smíšených lesů, slunce hřející, slunce, které nám dokáže vykouzlit úsměvy na rtech.... 

Nastala doba studených večerů, doba tvoření. A tady se ukázalo, že lidové rčení „kouká jak husa do flašky - nakukuje jedním okem“ nemá daleko od pravdy.

Letos jedno z posledních větších hodování pod širou oblohou


 

Ajka
Avi
Beaute
Danah

Evík
Janka
Jaruška

Jolana
Kavaza
Lennka
Lorelai
Marionneta
Magdík
Mokopa
Monis

Rita - Zuzí
safrýsek
sar
Sharka
Spetulka
Taema
Valinka
Vasa
Vendy