Uška
 

 Návštěvní kniha

    Oko - do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.       TOPlist

  úvodní stránka

        
           Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji do našeho domova.

           ______________________________________________________________________________ 

A mám ho taky. :-) Od kamarádky jsem dostala odkaz na kreméš, jenže doma nemám fotbalovou jedenáctku, tak jsem vyzkoušela jen z poloviční dávky. Není to zas tak složité, jak to na první pohled vypadá.

Malá změna, relax nebude alkoholový, ale sluníčkový.

Neumím relaxovat, mám velké mezery. Takže jdu hodit nožky nahoru, vypít kafíčko a budu očekávat  tělesné i duševní uklidnění. Pokud se nedostaví, tak se pustím do velkého prádla :-)

1. května - bude pozdní večer - první máj, večerní máj - bude lásky čas... Je riskantní čekat na večer, stromy v letošním jaru jsou téměř odkvetlé a to políbení každá určitě potřebujeme. Tradice praví, že prvomájové políbení pod rozkvetlou třešní nebo jabloní ženě zaručí, že neuschne a bude po celý rok krásná a přitažlivá. Tak to musíme určitě vyzkoušet, je to levnější než drahá kosmetika. Ale hlavně, nehrozí žádné alergie. Teda ne hned, možná časem. Pak budete muset alergeny nějakým způsobem odstranit, ale to už tu nebude ten první máj, tak o co jde :-)Pokud vás nebude chtít políbit váš dlouholetý partner, tak se na něj nezlobte, má k tomu  své důvody. Bojí se, abyste nebyla moc krásná a nezalíbila se ještě někomu dalšímu. V tom případě nezoufejte, musíte lapit nějakého jiného, a to hned. Pro muže je polibek na prvního máje téměř povinností. Ale dejte si pozor s kým pod tím stromem stojíte, následky mohou být i nemilé :-)

Jsme národ zahrádkářů, ale sekání trávy na ježka nás připravuje o užitečný hmyz. Proto jsem vyrobila hotel pro hmyz a teď už budu jen čekat, kdy jej brouci najdou.

Konečně nám zapršelo.

Už máme zabaleno.

Pondělí velikonoční - den koledování. Chlapci obchází s pomlázkou vyšlehat děvčata.   Polštář se mi do gatí nevejde, takže musím mít od rána pět pé. Příjemná, pilná, pohledná, pořádná, pohostinná. Pak snad to vyšlehání nebude tak zlé :-)

 

Boží hod velikonoční - světily se velikonoční pokrmy. Traduje se, že kdo jí posvěceného beránka, pomáhá mu to najít cestu. A já ji našla. Někdo hledá ráj na zemi a je stále nespokojen, že jej nemůže najít. Já jej mám kousek za chalupou. Jsou tam mohutné stromy, krásné květiny, plno koní, srnek,  nějaký ten vlk  a mnoho skal.

 
                      

 

 

Bílá sobota - ženy podle tradice pekly mazanec a velikonočního beránka, zdobily velikonoční vajíčka. Muži pletli pomlázky z vrbového proutí. Nejen mazance jsou upečené, pomlázka se používá deset let stále stejná, v současné době je dobře uschována :-)

 

Velký pátek - den ve znamení smutku a rozjímání. Lidová tradice vypráví o údajném otevírání pokladů ve skalách. Poklad mám doma a tak ho už nikde hledat nebudu. Jen si přeji, abych byla každý den přesvědčena, že se jedná o skutečný poklad :-)

Zelený čtvrtek - jí se jen zelené jídlo, aby byl člověk zdravý po celý rok.  Počínaje zeleným čtvrtkem utichají všechny zvony, aby se znovu rozezněly na Bílou sobotu. V dřívějších dobách se místo zvonů ozývaly klapačky a řehtačky. U nás se nejčastěji ozývá klapačka naší slovenské sousedky, které byl shůry dán hlas jak zvon.

Škaredá středa - v tento den by se neměl nikdo škaredit. Žádný problém, já se nechci škaredit žádný den. Teda nechci, ale občas, někdy, úplně výjímečně si nemohu pomoci :-)

Žluté úterý - lidé vymetali a bílili světnice i chalupy. Vymetáním chalup lidé symbolicky vymetávali zimu i ze svých duší. I když letošní zima byla prima, mám již vymeteno :-)

Můj Velikonoční týden

Květná neděle 13.4.2014 - začíná Svatý velikonoční týden. Nanosím do váz vše, co u nás na zahrádce kvete a jsem moc ráda, že nemám pylovou alergii.

Rozkvetlé stromy mohou potěšit nejen oko, ale i čichové buňky.

Čerstvé květy po dešti mi voní lépe než drahý parfém.

Jen je škoda, že ta krása moc dlouho nevydrží
.

Bylinky

Jako začínající kuchařka jsem si myslela, že zakoupené sušené bylinky v kuchyni zcela postačí. Moje první zkušenost se zelenými bylinkami v zemině byla v době mého mládí. To jsem jezdila s kočárkem a dvěmi dětmi pro čerstvou zeleninu na místní tržiště a tam mi prodavačka nabízela majoránku pěstovanou v kelímku od jogurtu. Mám si ji dát na balkon a ona mi poroste a pak ji mohu dávat čerstvou do polévek. Co si ta paní myslí? Že nemám co na práci a budu hlídat na balkoně květináč, aby jej dětičky při svých hrách nesešouply dolů někomu na hlavu? Pche... Až o dost  později jsem zjistila, že něco na tom bude. Možná to bylo tím, že dětičky se z balkonu přesunuly do jiných lokalit, takže jsem konečně začala na balkoně pěstovat tu majoránku. Jenže velice chutnala ptáčkům a na nás už nezbylo. Pak přišla na řadu zahrada a konečně i pár bylinek. Moje zkušenost s tymiánem? Dopadla bledě. Naložila jsem krkovičku do červeného vína a proložila tymiánem. Bohužel, chuť tymiánu tam nebyla vůbec cítit, zato vína tam bylo požehnaně. Asi musím změnit poměry ingrediencí. Ale když já  to červené tak miluju. Nenechám se odradit. Chválím oregano - dobromysl. Používám v kuchyni často a na mysli skutečně neklesám.


 

Ajka
Avi
Beaute
Danah

Evík
Janka
Jolana
Kavaza
Lennka
Lorelai
Marionneta
Magdík
Mokopa
Monis

Rita - Zuzí
safrýsek
sar
Sharka
Vasa