Uška
 

 Návštěvní kniha

    Oko - do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.       TOPlist

  úvodní stránka

        
           Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji do našeho domova.

           ____________________________________________________________________________ 

Dnešní den byl lenošící. Jen po obědě jsme se vydali na hledání lomu, o které jsme slyšeli, ale nikdy jsme jej nenašli. Dnes se to zdařilo. Krásné místo, turisty nenavštěvované, v pískovci byl  jeden jediný nápis: Fridrich. Z toho nápisu mrazilo.

Lékem na artritidu mohou být i třešně. Zkuste pojídat třešně po dobu 30 dnů a vyzkoušejte, zda je na tom něco pravdivého. My dostali košík třešní od souseda, ale na léčbu to určitě nevystačí. Ještě dnes večer z nich budou jen pecky.

Setkání s jednou milou duší ze selského. Poznáváte?

Před hodinou si ještě plavaly..

V Penny nabízejí talíře. No neberte si jej, když je zdarma :-)
První jsem odmítla, druhý jsem si obšila nesmytelnou fixou.

Brambory jsou bohaté na vitamíny a minerály. Jenže by se museli jíst v syrovém stavu a to by nám asi nechutnalo. To raději méně vitamínů, ale hezky zapečené.

Myslím, že každému není vůně afrikánů příjemná, přesto voňavkářský průmysl esence těchto květin přidává do parfémů, které tak rádi kupujeme. Našim plžákům a kočkám vůně afrikánů učarovala. Plži ničí kytky zespodu, kočky svrchu, takže afrikáni přežívají pouze v nádobách.

Když už je upečená buchta, tak se musí umlít voňavá zrnka a posedět v chládku
neboť tento způsob jara mi velice vyhovuje.

Když nás honí mlsná ...

Zachránila jsem jedno staré rádio před likvidací. Vezlo se domů ve velkém očekávání, zda z něj uslyším nějaký libý nebo alespoň chraplavý zvuk. Po nemalé očistě letitého prachu jsem s očekáváním zastrčila šňůru do zásuvky a čekala co se bude dít. Vyhození pojistek, ohňostroj jisker nebo nějaké podobné nepříjemnosti? Nestalo se. Rádio sice nehrálo, ale elektronky svítily. Chvála starým elektronkám. Ty na rozdíl od tranzistorů přežijí i atomový výbuch, ale jinak si přejí vlídné zacházení. A tak má rádio výsostné místo v naší chaloupce. Sice nehraje, ale svítí! Je možné, že se časem najde nějaký fanda a rádio se může dočkat opravy. Zatím čeká, je trpělivé, ani nemukne.

Není nad čerstvý salát z vlastnoručně vypěstované zeleniny.
Naše zahrádka je chytře vymyšleným projektem celé rodiny.
Já pěstuji, ostatní jedí.

Tančím tak rychle, jak dokážu

Dočetla jsem tuto knihu od Barbary Gordon a mohu jen doporučit. Jedná se o autobiografickou zpověď úspěšné emancipované ženy, scenáristky a režisérky newyorské televize, která mobilizovala všechny síly své osobnosti, aby dokázala žít bez návykových medikamentů. Odhodlání k takovému skutku však spolu s dalšími okolnostmi, jako byly patologický vztah s přítelem, nesprávné doporučení psychologa či ztráta kariéry i sebe samé, způsobilo, že se psychicky zhroutila a prošla si martyriem při pobytu v psychiatrických léčebnách i při opětovné snaze začít žít nový život. Příběh je také výpovědí o bolestech a úzkostech, které v dnešním světě mohou postihnout každého z nás, ale zároveň nám dává naději, že s nimi můžeme bojovat a zvítězit nad nimi.Autorka začala psát tuto knihu o bolesti a hektičnosti života v New Yorku jako součást terapie po návratu z psychiatrické léčebny. Přestože sepsala svůj příběh už v roce 1979, jeho obsah je nadčasový a dnešní čtenáře bezesporu osloví.

Káva se stala nedílnou součástí života řady lidí. Podle posledních průzkumů má blahodárné účinky. Já si dám kávu tak jednou za týden, ale musí být překapávaná a kvalitní, bez cukru, smetany a podobných „vylepšení“.

Dnes jsem dostala pár malých kvítků, které mi udělaly velkou radost.

Smetánka lékařská - jasně zářící sluníčko. Vyskytuje se na nejrůznějších místech, od luk až po asfaltové cesty. Jedná se o rostlinu plevelnou nebo vítanou? Ti co sbírají bylinky na ni nedají dopustit, ale na zahradě je to nezničitelný plevel. Možná kdybych se řídila radou: denně rozžvýkejte a spolkněte deset syrových stvolů, že by z naší zahrady pomalu mizely. Jenže nejsem králík, tak na to jdu jinak. Kdo mi přinese čtyři rozkvetlé pampelišky z naší zahrady, dostane mls dle vlastního výběru. Funguje to dokonale :-)

Honila mě mlsná, tak jsem udělala raffaelo řezy. Jen kokos nemáme rádi, tak jsem jej nahradila vlašskými ořechy.

Kopřiva
Určitě vás pěkně štvou, rostou všude, kde je vůbec nepotřebujete. Ale léčivý účinek kopřiv je znám už po staletí. Většinu lidí začne kopřiva pálit, sotva zaslechnou její název. Mne teda ne. Po několika angínách jsem měla revmatismus v několika prstech na ruce. Tak znělo konstatování revmatologa. Nic víc, žádná léčba. Takže jsem si musela poradit sama, nastala léčba našich babiček. Z kopřiv jsem si vařila čaj, občas někoho požádala, aby mi ty prstíky kopřivami vyšlehal. Sama jsem to nezvládala. Časem jsem zjistila, že to chce odvahu a já odvážná jsem! Takže i to šlehání jsem nakonec zvládla. V začátku nemoci jsem se potýkala s písmenky na klávesnici, které šly hodně ztuha a každé ťuknutí bolelo. Je pravda, že klávesnice každým dnem byla rychlejší. Nevím, zda to bylo díky kopřivám nebo mojí pílí, ale do dneška nedám na kopřivy dopustit. Vždyť rostlinky obsahují plno užitečných látek. Šlehání působí jako miniinjekce vpichující přírodní léčivo. Až vás bude něco bolet, zkuste si ta místa vyšlehat kopřivami.  Pokud to neodbudete, zaručuji jen dobrý výsledek. To pálení a svědění vás bude provázet několik dnů a přehluší každou bolest. A o to tady přeci jde. Jen na bolavé srdce to bohužel nepůsobí :-(

Vepřové sádlo na obličej? Proč ne. Je téměř shodné s lidským tukem, proniká krásně do pokožky a nehrozí žádná alergie. Občas používám jako naše babičky ždibec sádla místo nočního krému.  Větší ždibec sádla namažu na čerstvý chléb a je mi fajn.

11.5.2014 - svátek matek. Příležitost si udělat radost jsem neváhala využít. Jako matka si určitě zasloužím menší dárek a tak jsem si jej raději vybrala sama, rodina by to určitě tak dobře nezvládla. :-)

Evropská unie brojí proti igelitovým taškám. Z počátku to byla vynikající věc. Na nákup jsme mohli chodit s kabelkami, vždy jsme v obchodě dostali odpovídající počet tašek dle velikosti nákupu. Bohužel se to trochu zvrhlo. Igelitové tašky se povalovaly všude. Nejen povalovaly, ale i lítaly vzduchem při trochu větším povětří. Dnes jsou tyto tašky zpoplatněny, takže spotřeba se značně snížila. Navíc naše kabelky se zvětšily a nic nám nebrání v tom, abychom nosili látkové tašky. Švadlenky si mohou u šicího stroje fantazírovat a šít vlastnoručně své návrhy. Někdo se třeba vrátí k osvědčeným síťovkám, které jsem už zahlédla v obchodech. Já teda určitě ne, nepotřebuji ukazovat kolemjdoucím, za co jsem ten den utrácela. Myslím, že Brusel má občas dobré nápady, ale naši politici razí hesla: Nenecháme si diktovat z Bruselu! Po nás potopa! Teď jsem trochu odbočila od tématu, řečem o politice se hodně vyhýbám. Mám se totiž ráda a nekazím si dny něčím, co nemohu změnit.


 

Ajka
Avi
Beaute
Danah

Evík
Janka
Jolana
Kavaza
Lennka
Lorelai
Marionneta
Magdík
Mokopa
Monis

Rita - Zuzí
safrýsek
sar
Sharka
Vasa