Uška
 

 Návštěvní kniha

    Oko - do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.       TOPlist

  úvodní stránka

        
           Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji do našeho domova.

           ____________________________________________________________________________

 

Se sluníčkem nás to vytáhlo ven se podívat po vsi, co se tu rodí nového. Jeden soused staví zeď, do které zakomponoval pískovce a musím jen chválit. V průhledu je vidět okno nemovitosti, která se bude bourat.
Svatý Valentýn - 14. únor 2016

Za jednu minutu člověk pozná, zda se mu někdo líbí, za hodinu pozná, zda by jej dokázal mít rád či milovat, za jeden den zjistí, jestli by s tou osobou dokázal strávit celý život. Ale poté trvá celý život, než na tu osobu zapomene.

Počasí už dovoluje výletování, tak jsme vyrazili do přírody. Hledali a nakonec našli něco zajímavého. Dávná sopečná činnost, která charakterizuje krajinu Českého středohoří, tu zanechala krásné bochníky. Jedná se o přírodní památku vzniklou odlučností čediče. Tyto bochníky jsou tvořeny podobným způsobem jako Panská skála, pouze nejsou tak známé a jsou uschovány v lese. Málo kdo je najde a málo kdo je tedy poškodí.

Jaro už vystrkuje kvítky

Směnný obchod je výměna služeb za zboží bez použití peněz. A u nás na vsi to náramně funguje. Když jsme byli na Silvestra na chaloupce, tak přišel soused, že má velký problém. Ten problém nebyl jen velký, ten byl obrovský. To bych nebyla já, abych nenabídla nějaké řešení. Vždy se dá najít někde nějaká skulinka, chce to jen chtít hledat. A tak jsem na Silvestra pročítala zákony, hledala cestičky a našla jsem. Večerní oslava nestála za nic, v myšlenkách jsem byla úplně někde jinde, konec roku jsem nevnímala. Těch dnů takto prožitých bylo víc, až jsem si říkala, zda to za to stálo. Nějak jsem z druhé strany neslyšela ani děkuji. Ale dnes mohu říct, že to za tu námahu stálo. Byla jsem obdarována tím,  co mám velice ráda. Posuďte sami, kameny se vždy hodí. A tak jsme dnes vyrazili na zahradu s náčiním a máme krásný koutek.J Jen si musíme  počkat na teplejší dny a ty určitě brzo přijdou.

Umíte si představit na ohništi rošt, na který se vejde maso pro celou velkou rodinu? Já ano a už se mi sbíhají sliny. Plot k sousedovi zaroste popínavou zelení, ale myslím si, že vůně pečeného masa ho stejně přiláká.

Je únor a opět začínáme jezdit na chaloupku. Užíváme si chladných dnů a plníme všechna moje přání, která jsem vymýšlela za dlouhých zimních večerů. Dny se prodlužují, sníh roztál, nač čekat na jaro? Není nad to vracet se do vyhřátého pokoje s vyfoukanými, červenými tvářemi a spokojeností, že je naše budování zas o krůček dál.

Pár kousků přivezených z dovolené.

Představa zimního období bývá spojována se sněhem a mrazem. Ve skutečnosti se zima u nás vyznačuje především velkou oblačností, pro kterou někdy není celý den pořádně světlo, ale když se objeví sluníčko, je den jako vymalovaný.

Začaly nám mrazy, které jsem letos vůbec nečekala. Vyhovovala mi loňská teplá zima a přála jsem si, aby to tak už zůstalo navždy. S mrazy se k nám blíží chřipková epidemie a tak jsem naaranžovala mísu plnou vitamínů, aby jen pohled lákal k zakousnutí. Už jste někdy zkusili nakrájenou mandarinku ochucenou solí a pepřem? Je to zvláštní chuť, které jsem propadla.

Je málo domácích prací, které se po dlouhá léta v zásadě nemění a přes veškerý technický pokrok stále vyžadují, abychom přiložili ruku k dílu. I nejnovější parní žehličku musíme vzít do ruky, stejně jako tu, která se plnila žhavými uhlíky. Staré žehličky mohou sloužit dál jako dekorace nebo zarážka dveří proti průvanu. Takovou službu by nová odlehčená žehlička nezvládla.

Dám vám tip na dobré pití pro zahřátí, které se teď u nás hodně pije. Na poutích se tomu říká JABLÍČKO, ale domácí je přeci jenom chutnější.  Když svaříte 100% jablečný džus, hřebíčky, celou skořici, citronovou kůru, přidáte med na oslazení, necháme chvíli odstát, tak si určitě pochutnáte.
Pro ty, co nemají času nazbyt, bych doporučila ohřát jablečný džus Hello a přidat jen pár kapek rumu. Hled se vám prokrví končetiny, mozek a zlepší nálada :-)

Když je venku počasí, že byste psa nevyhnali, vyžeňte sebe.
Navštívili jsme okolí Dolanských rybníků. Byla to krásná procházka tichým lesem, nikde ani živáčka. Cesta vedla přes Ovčí můstek, který opravdu není moc široký. Po konzumaci horkého čaje s rumem, mi můstek připadal ještě užší, než ve skutečnosti je. Naháněl mi obavy z nechtěného zimního koupání, se kterým mám zkušenosti z dětství. Ale přešla jsem suchou nohou a mohla se pokochat malým vodopádem.

Ježíšek opět přinesl další díl nádherné kuchařky Deník Dity P. Jak jinak, Ježíšek je přeci jenom chlap a ti milují dobré jídlo a pití. Kuchařky v oblibě nemám, ale tato je vyjímka. Není jen o receptech, ale je tam i vyprávění o cestách za dobrým jídlem, o rodinných sešlostech, o době minulé. Příběhy jsem přečetla hned, jak byla volná chvilka. A nyní nastala doba vaření. Po vánočním hodování jsem vybrala jednoduchý recept z doby minulé, zelníky. Ještě jsem se snažila o odlehčení tím, že škvarky jsem nahradila osmaženými kousky uzeného. Pochutnali jsme si všichni a myslím, že tento recept u nás neupadne v zapomnění.

Máme tu nový rok 2016. Všechny vás zdravím a doufám, že svátky pro vás byly příjemné a pohodové, užili jste si dny volna a krásných dovolených. Věřím, že jste do prvního dne nového roku vkročili správnou nohou. U nás je tradice, že do Nového roku skáčeme z čehokoli, jen ne po hlavě s očekáváním, co nového nám další rok přinese. Budeme zase o něco starší, o něco zralejší, o něco kulatější, ale stále o nic moudřejší :-)
 
A jedno milé setkání.  Zkuste se zadívat do opičích očí. Co vám říkají. Zkoumají nás pohledem stejně jako my je. Proč se ti lidé za vším tolik honí? Proč se ti lidé neustále trápí? Proč nemají tu opičí jiskru v oku?

Přeji krásné a pohodové Vánoce, plné pohádek, dobrého jídla a úsměvů. Do nového roku 2016 hlavně pevné zdraví, stálou práci, štěstí na každém kroku a plno optimismu v žilách.  Uška

Dnes je čtvrtá adventní neděle, tedy zlatá a doufám, že všude klidná. Je dobré si připomenout, že tím nejkrásnějším dárkem k Vánocům není to, co se zlatem třpytí.

19. 12. 2015, do Vánoc zbývá jen pět dnů a tak  jsme nemohli vynechat
atmosféru úštěckého adventu.

Andělé byli všude, někteří velký tak, že vyvolávali respekt.

Někteří andělé byli tak malí, že vzbuzovali údiv, jak zvládnou
sestoupit z té vysoké věže. Jeden dokonce hezky bosky.

Jídla a pití bylo všude dostatek, někde ho podávali ušmudlanci,
jinde krásná obsluha.


 

Ajka
Bára
Bianka
Foto

Jana
Janka
Lennka
Lorelai
Marionneta
Magdík
Mokopa

Persbo
Pradobroty
Radunka
Sar
Sharka