Uška
 
  
Úvodní stránka

 

  Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže


Prosinec 2017 

Milí návštěvníci,

přeji klidné a spokojené prožití vánočních svátků,

těm, co odjíždí za zimou, hodně sněhu,

těm, co odjíždí za teplem, hodně sluníčka.

Ostatní už přijde samo.

Náš Ježíšek stále zůstává neznámý. Věřím, že existuje. Dokáže plnit nevyslovená přání, stále se ukrývá ve stínu vánočního stromku nebo přichází nepozorovaně, kdy všichni už spí. Letos k nám přijel na saních a mám dojem, že oprašuje staročeské vánoční tradice. Teď už jen hospodář musí ozdobit stromeček a zazvonit zvonečkem.

Domov nám voní vanilkou

Chceme-li si přiblížit smysl svíček, představme si svět, v němž byly svíčky a otevřený oheň jediným zdrojem tepla a světla.  Představme si večery, kdy se celá rodina sešla u společného stolu, který osvětlovaly svíčky. Světlo svíček má zvláštní kouzlo, vytváří teplo domova a přináší pocit útulna. Příjemné očekávání visí ve vzduchu.

Vstupujeme do třetí adventní neděle, zapalujeme třetí svíci. Období získává slavnostnější ráz a taky trochu uspěchanosti. Celý prosinec ji statečně vzdoruji, pár dní před svátky mě většinou doběhne. Právě v té nejnevhodnější chvíli, kdy je štola v troubě, na stůl dávám vánoční růži, na dveře věším výzdobu a dárky zatím číhají nezabalené ve skříni. Tehdy si každý rok říkám, že příště bude vše určitě jinak :-)

Letos jsem chtěla inovovat vánoční cukroví. Našla jsem si staročeské, osvědčené recepty, které prý pekly už naše babičky a které nemají chybu. Nepochutnala jsem si. Slibuji, že už nikdy nebudu vyhledávat osvědčené recepty na internetu a vrátím se k receptům své babičky.

Vstupujeme do druhé adventní neděle, bronzové neděle. Rozsvěcujeme druhou svíčku a zůstáváme v klidu. Nenecháme se stresovat hospodyňkami, které mají doma napečeno deset druhů vánočního cukroví, mají vymydlenou domácnost, mají nakoupené dárky…. Ono se nesmí nic přehánět. Po cukroví se tloustne, domácnost do Štědrého dne bude vypadat stejně jako v jiné dny, dárky se musí vybírat s láskou a rozvahou. Takže si v neděli zapálíme dvě svíčky a zachováme klid. Na stres je stále dost času. Proč nejít na procházku, vždyť suchý vzduch doma škodí dýchacím cestám i pokožce.

Vůně perníčků tradičně k Vánocům patří. Každý, kdo peče perníčky ví, že perníčky je třeba péct alespoň tři týdny před svátky, aby se rozležely. Jinak hrozí, že vám pokazí úsměv a možná i zuby.

Na tom samém místě, kde jsem prvně randila, vzniká zábradlí zamilovaných. Některé zámky už jsou rezavé. Jak to asi vypadá s majiteli zámků? Zrezavěla jim jejich láska nebo vydržela? Je možné, že někteří se těmto místům navždy vyhýbají, aby neviděli ten svůj zámek. Čas je ale nejlepším lékem na bolavá srdce. Co nás kdysi trápilo, čas zahojí, a na vše se díváme s úsměvem. Já tedy ano, protože tady jsem dostala první opravdovou pusu. Nelíbilo se mi to a naše randění tím navždy skončilo :-)

Dnes je první adventní neděle, začíná příprava na nejhezčí svátky v roce. Lidé navštěvují obchody a vánoční trhy. My jsme se raději vydali do míst bez lidí. Do míst, která jsou navštěvována hlavně v letních měsících. Nás vstup do předvánočního období byl klidný a tichý. Vychutnávali jsme si zákoutí našeho rodného města s velkou dávkou nostalgie. Navštívili jsme místa, kam jsme oba chodili jako malí, kdy jsme se ještě neznali. Dnes padaly věty typu: "Tady měli vánoční stromeček vždy až do února, také ses chodil dívat? Pamatuješ na tento dům, jak byl ošklivý a zchátralý? Dnes je tak krásný a na skvělém místě." Naše rodné město se vylouplo do krásy.

Začíná předvánoční čas