Uška
 
  
Úvodní stránka

 

  Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže

Únor 2019 

Stále jsou ještě brzké tmavé večery, tedy do konce února u nás se budou rozsvěcet svíčky.  Meteorologické jaro začíná 1. března, to pak svíčky nahradí květiny na počest vítání jara.

Máte moc dluhů, splátek a půjček - Kdo vám pomůže?
Denní tisk: Ústecký kraj i letos obhájil smutné prvenství v pomyslném klání o nejzadluženější region republiky. Každý pátý člověk starší patnácti let je v exekuci.
Máme těžší život než naši předci, protože si musíme opatřovat více věcí, které usnadňují život. Firmy investují nemalé sumy, aby si lidé koupili nový produkt, který v drtivé většině případů nepotřebují. Máme stále větší byty a domy, protože prostory jsou zavaleny spoustou věcí. V zaměstnání trávíme spoustu času, abychom pak za těžce vydělané peníze mohli bloumat po obchodech a nakupovat zbytečné věci, protože reklama na nás útočí ze všech stran. My pak nemůžeme žít bez takových pomocníků, se kterými ty slečny v televizi dělají neuvěřitelné věci a ještě jsou u toho krásně sexy. Dnes už i nakupování je mnohem jednodušší. Produkt najdete na internetu, stačí kliknutí a druhý den jej máme doma. Pokud nám chybí peníze, stačí opět kliknutí a máme levnou půjčku. Tedy ona se jen levně tváří, později zjišťujeme, že opak je pravdou. Vzápětí zjišťujeme, že těch půjček máme několik a už nás je nebaví splácet. To není žádný problém, stát se už dávno postaral, abychom je splácet nemuseli. Říká se tomu osobní oddlužení. Opět stačí pár kliknutí na internetu a stát vás zbaví více než 70% dluhu. Lákavá nabídka. Máme důvod proč podléhat reklamám. Obě strany jsou spokojeny. Občan je zbaven dluhu, stát může dál vyrábět a na tabulkách vykazovat vzrůstající výrobu. Nepodléhejte panice, stát se o vás vždy postará. Že je to i z vašich peněz, si ani neuvědomíte. Jednou platí za vás ostatní, příště platíte vy za ostatní. Solidarita znamená obvykle dobrovolnou soudržnost. Tato solidarita není dobrovolná, do té nás zatáhli naši politici.

Začaly jarní prázdniny. Už ten název napovídá, že by prázdniny mohly být malinko prosluněné. Bohužel, ranní mlhy v některých oblastech vydrží až do oběda. Připadá mi, že tu máme dušičkový čas a tak není divu, že jsem navštívila místa, která nejsou zas tak radostná. Mám ráda starou architekturu, kdy se nestavěly jen rovné krabice, kdy se nešetřilo na materiálu, prezentovalo se bohatství a umělecké cítění stavebníka. K takovým místům patří i hřbitovy. Tady mi úsměv na rtech vyvolal nápis: Zde v Pánu odpočívají manželé Bubeníčkovy. Předpokládám, že manželé Bubeníčkovi jsou v klidu a ta hrubka vyvolává úsměv jen návštěvníkům hřbitova. Až půjdete na hřbitov, tak si všimněte, že nyní se píše: Zde odpočívá rodina xxx. Takový nápis je naprosto bez rizika :-)

Netrpělivost je prý špatná vlastnost. Zatím mi nikdo neporadil co s ní udělat, když jsem narozena ve znamení střelce a netrpělivost mám vrozenou. V dnešní době, kdy se šíří informace rychlostí blesku pouhým kliknutím myši je těžké být trpělivý. A tak jsem si navečer před spaním uvědomila, že by bylo vhodné pro dobrý spánek, koupit nové matrace do postelí na chalupě. A protože stačilo jen pár kliknutí myší, abych našla ty nejvhodnější, bylo rozhodnuto kam pro ně zajet. Teď již zbývalo přesvědčit svou drahou polovičku, že je nutné mít tyto matrace již na dnešní noc, jinak bude jeho noc plná ošklivých snů, bolavých zad, bude prolezlý roztoči a je možné, že by celou noc nezamhouřil oka. Přesvědčování začalo u okna slovy: Podívej se na ten krásný západ slunce, ten by stál za to jej nafotit. A stalo se, máme fotku i matrace, máme radost z dobře stráveného večera jak u vody, tak v obchodě. Netrpělivost nemusí být zas tak špatná vlastnost.


14. únor - Valentýn
Lidé se tak nějak naučili tento svátek slavit, protože ho berou jako důkazem lásky. Všude okolo vidí ostatní, jak kupují nejrůznější růžové a červené dárečky a přijde jim hloupé, aby oni své polovičce něco nekoupili. Máme si projevovat lásku jeden den v roce, kdy na nás v obchodech útočí červená srdíčka snad i na pytlíku s moukou? Není lepší dostávat drobnosti z lásky celoročně bez upozornění obchodníků, že doma máte někoho, kdo si pozornost zaslouží?

Liběchovský kostelíček
Zásah bleskem a následný požár věže roku 1966 si vyžádaly opravu věže. Díky občanské iniciativě byl kostelík uklizen, uzavřen a od té doby je pečováno o jeho údržbu a konzervaci.
Došlo k opravě jedinečné křížové cesty o 14 zastaveních. Po odstranění letitých náletových křovin podél křížové cesty byly v kapličkách obnoveny obrazy. Jedná se o často navštěvované místo s rozhledem do Polabské nížiny, s výhledem na horu Říp. I já toto místo často navštěvuji.

Koláč vláčný a měkký, vynikající
Těsto: 375 g hladké mouky, 25 g droždí, 1 vejce, 45 g cukru, 190 g majonézy, špetka soli, hrnek mléka.
Krém: 1 tvaroh, ½ pudinkového prášku, trochu rozehřátého másla, vanilkovou tresť, zakysaná krajanka s vaječným likérem, cukr dle chuti.  
Zaděláme těsto, které moc nenakyne. Rozdělíme je na kousky, které rozválíme na obdélníky a naplníme krémem. Přehneme a okraje přimáčkneme. S těstem se dobře pracuje, je vláčné. Dáme na plech vyložený papírem, necháme ještě kynout. Potřeme vejcem a posypeme drobenkou. Pečeme 15-20 minut.

Předpověď trvání zimy
Zajímá Vás, jak dlouhá bude letošní zima, sledujte 2. února pečlivě počasí. Je-li jasno, svítí-li sluníčko, pak bude zima trvat nejméně dalších šest týdnů. Pokud je ale zamračeno a případně sněží nebo prší, potom lze očekávat rychlý nástup jara.

Pranostiky

Na Hromnice o hodinu více 
Na Hromnice jasná noc  –  bude ještě mrazů moc
Zelené Hromnice – bílé Velikonoce
Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout
Na Hromice, zimy polovice