Uška

  -  o životě u nás na vsi

  Úvodní stránka
 

 Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            



Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže


Červenec 2021



 

Bylinné čaje mají své kouzlo, každá bylinka je jiná a čaj vyžaduje rozdílnou přípravu. Při přípravě bylinného čaje z lístků stačí louhování 15 minut, aby se uvolnily silice. Pokud čaj obsahuje i plody, louhování je dobré prodloužit.

Bylinné čaje, to je široký pojem. Mohou se používat v mnoha situacích, ale asi bychom jich museli vypít denně litry, aby nám od nějakého neduhu pomohly. Já si je občas vařím pro jejich chuť a vůni. Nejraději mám čaj z meduňky s přídavkem libečku pro jeho jemnou, nevtíratelnou vůni.

Až se mě jaro zeptá, co jsem dělala v létě, kdy způsob léta byl poněkud nešťastný, mám hmatatelný důkaz, že jsem nezahálela. Připravila jsem budku pro sýkory. Využila jsem veškerý dostupný materiál z našich zásob, tj. kus plechu ze zakončení střechy naší chaloupky se hodil na střechu budky. Zbytek pásky na zakončení dřevotřískových desek se hodil na vytvoření dveří a olemování, stačilo jen přejet žehličkou. Místo bidýlka, které se sýkorkám nemá dělat, bylo potřeba jen naznačit kusem dřívka z nanuku, aby se při letu trefily do správného otvoru. Je pravda, že zakončení střechy jsem dizajnově nevychytala, lišta měla být o něco delší. Jen doufám, že to naše sýkorky neodradí a najdou zde svůj domov, kam se budou rádi vracet. Je vidět, že nezahálím a vymýšlím si ptákoviny. Vymyslet to není žádná věda, ale vytvořit to už potřebuje trochu zručnosti. Užívám si i tento nešťastný způsob léta

Silné mrazy, které Česko zasáhly na jaře a dlouhá zima, že včely odmítly vyletět z úlů, se postaraly o to, že úroda meruněk je velice slabá. Pokud je pravda, že na jeden litr meruňkovice je třeba 14 kg meruněk, ani na ten litr bychom neměli požadované množství meruněk. Naštěstí alkoholu neholdujeme, holdujeme pečení, udělala jsem alespoň tři skleničky marmelády.

Pokud někdo tvrdí, že cuketa nemá žádnou chuť, tak ji tu chuť musí dodat kořením, bylinkami, případně česnekem a cibulí. Cuketových variant, způsobů využití a receptů je tolik, že si každý najde svou oblíbenou cuketovou pochoutku. Mezi ženami se tradují historky o tom, jak si jejich muži, zapřísáhlí odpůrci cuket, rádi pochutnávají na cuketě, aniž by o tom věděli. U nás se cuketa zapírat nemusí, protože to jsem já, kdo jí zas tak moc nemusí. Ale je jeden recept, který mi velice chutná. U nás se sklízejí cuketky malé, ty velké bačkory se zrníčky nepěstujeme Pokud někdo chce vyzkoušet cuketovou ňamku, zde je jednoduchý recept. V míse smícháme nakrájenou cuketku, cibuli, papriky, kousky celeru, případně i jinou zeleninu. Přidáme olivový olej, trochu strouhanky a hlavně kousky již podušeného masa. Přidáme sůl, grilovací koření a vše dáme na plech vyložený papírem potřený olejem. Pečeme na 200˚C asi na 20 minut. Cukety nesmí být příliš měkké.

Ke starému domu je vhodné zachovat i starý ráz zahrady, o což se poslední dobou snažím. Proto jsem využila staré dveře od sklepa, na které jsem pověsila staré rezavé nářadí. Proto jsem si nyní vytvořila malou zahrádku venkovského typu, na kterou budou přesazeny voňavé odkopky bylinek, až na přesazování bude vhodnější doba. Staré předměty totiž miluji jak uvnitř domu, tak na zahradě. Trochu nostalgie musí být i na zahradě, abych se cítila všude dobře. Wikipedie: Nostalgie je stesk po něčem minulém, zašlém, ztraceném. Možná mi trochu chybí doba dávno minulá, kdy jsem se jako malá bezstarostně pohybovala mezi těmito starými předměty

Také máte sklony dělat pět věcí najednou a pak zjistíte, že v tom zmatku ani jedna není provedena prvotřídně? Je dobré si říct, že vám nic neuteče a klidně odejít od rozdělané práce. I když přes víkend většinou na frekventovaná místa moc nechodíme, tentokrát jsme si řekli, že se na cyklostezku snad vejdeme. A měli jsme pravdu, vešli. Na rozdíl od těch, co si na kolo jedou vyjezdit stres nasbíraný za celý týden a jezdí jak o závod, my si jeli v mírném tempu, posedávali kolem řeky, nechali plynout myšlenky i čas svým tempem. Vyplatilo se, odseděla jsem 60 km bez otlačenin pozadí, stačila vnímat krajinu kolem a nabíjet si své baterie na zamračené dny, které nás čekají. Vliv počasí na moji náladu i pohodu, je velký. Je to podobné jako s ostatními vnějšími vlivy, například prostředím, ve kterém se pohybuji, lidmi, kterými se obklopuji. Radost a pohoda jsou tou nejlepší podporou imunitního systému. Radost mám z každého dne, kdy svítí slunce. Slunce a světlo je totiž katalyzátorem procesů, při kterých vzniká v organismu hormon dobré nálady. Slunce má pro náš organismus větší význam, než by se mohlo zdát. V tomto směru jsme na tom tak trochu jako rostliny. Z takzvané blbé nálady se u nás stal nejen psychologický, ale i politický pojem. Nejspíš všichni trávíme málo času na sluníčku. Obyvatelé jižanských národů jsou díky slunci vysmátí, pohodoví a mají na všechno čas.

Mám stále větší potřebu něco tvořit, když bubnuje déšť do okenních parapetů. Tak vznikl i odkládací stoleček vyrobený z repliky starého kočárku, kdy korba byla trochu poničená. Odmontování korby zabralo chvilku, ale výběr desky na stolek už byl náročný. Ani vám nebudu popisovat, co vše přicházelo v úvahu, prolezla jsem celou chalupu, zkoušela jsem, ale stále nebyla spokojená. Až jsem našla v kůlně jedno odložené prkénko na naklepávání řízků a bylo rozhodnuto

K tomuto závěru mohl dojít pouze muž, žádná žena tajemství tak dlouho neudrží

Pan profesor má viry rád, protože s nimi celý život pracuje, já je ráda nemám, proto jsem se nechala očkovat a nebála se rychle vyvinuté vakcíny. Americká vláda vývoj vakcíny dotovala a slíbila, že po schválení vakcíny od výrobců ty vakcíny koupí. To byla dostatečná motivace pro firmy a vědce, vše se točí hlavně kolem peněz. Nám pak píchnou oslabený virus a tělo si vytvoří protilátky. Paměťové buňky, které jsou schopné si pamatovat, že s tímto patogenem se již setkaly, začnou vytvářet protilátky, imunitní ochranu. Pak už záleží na našem těle, na naší imunitě. Vakcína nezajistí, že se nenakazíme, ale funguje jako ochrana před vážným průběhem nemoci a o to tady jde. Přesto, že jsem očkovaná, nechodím do míst, kde je hlava na hlavě, ale získávám přesvědčení, že pokud tu potvoru chytnu, že se z nemoci vylížu

Květy lilií jsou proslulé především svou noblesou a elegancí. Lilie jsou symbolem čistoty, vůně lilií je součástí mnoha parfémů. Mnozí se této silné vůni vyhýbají, ale pokud jí není moc, je velmi příjemná.