Uška

  -  o životě u nás na vsi

  Úvodní stránka
 

 Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            



Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže


Duben 2021



 

Každý máme svá tajemství někde uschovaná, nejspíš ve 13. komnatě. Na ty hmotné poklady si lidé pořizují trezor, schovávají jej za obrazy a skříně. Jsou tak malé, že je zloději odnášejí v podpaží a nenávratně s nimi mizí. Já mám svůj trezor všem volně přístupný v altánu. Dostala jsem další dvířka od kamen a nevěděla co s nimi. Vše, co má nějakou kličku budí zvědavost, návštěvy nakukují. Jak před vraty, kdy je nad dvířky nápis pošta a uvnitř namalovaná rozzuřená vosa, tak v altánu, kde přítomné láká už jen přítomnost té kličky. Aby nikdo nebyl zklamaný, je tam ukrytý malý poklad, sice není pravý, ale tváří se tak.

Doba je taková, že není moc možností k rozličnému trávení volného času. Ale u nás rozhodně nuda není. Chvíli jsem za zahradnici, chvíli za zedníka,  chvíli za pekařku. Dne 24. má svátek svatý Jiří, v tento den se otevírá země a z děr vylézají hadi a štíři, získávají sílu po dlouhém zimním spánku. A protože jednoho Jirku mám doma, pekla jsem dort, abych dodala energii i ostatním členům naší rodiny. Nechtěla jsem mít ruce jen od mouky, takže se jelo pro pytel cementu a vymýšlím různé ptákoviny. Zatím z toho vznikly pouze houby, ale materiálu je stále dostatek. Další zbytečnosti zatím nosím v hlavě. Už jen čekám na mírné oteplení, protože v té zimě se veškeré použité nářadí myje ve studené vodě, což mi radost nedělá. Když si večer myslím, že už mám vše hotovo, zjistím, že  předpěstované sazenice kedlubnů, které jsou doma na parapetu, aby si užily trochu tepla, potřebují mojí péči. Vše co dělám, dělám ráda a vyhovuje mi běhat od jednoho k druhému. Říkám si, pracuješ tvrdě, odpočívej tvrdě Vše má svůj čas.

Konečně dobrá zima, libují si zemědělci. Co platí pro jednoho, nemusí platit pro druhého. Zima se nechce vzdát své vlády ani koncem dubna. Na zahradě každé ráno vyndávám led z ptačího pítka. Zatím kvete pouze meruňka, která je na mrazíky extrémně choulostivá. V příštích dnech se uvidí, zda se v létě dočkáme úrody nebo nás zima o ni připraví.

Jsme připraveni na vysokou úrodu stále plodících jahod

Dostala jsem rostlinku jménem rýmovník. Má sloužit při nachlazení a rýmě, ale jeho vůně je přímo opojná. Večer, když jdu spát, promnu v prstech lístek a usínám s příjemnou vůní po meduňce, mátě a kafru. Občas bojuju se svou nespavostí, asi jako mnoho žen a vůně rýmovníku mi s tím pomáhá.

Chcete udělat něco proti covidu?
Začněte žít zdravě. Vědecké studie, které se uskutečnily, ukázaly, že je souvislost mezi nadváhou a těžkým průběhem nákazy. To, že si nadváhou koledujeme o těžký průběh covidu a někdy dokonce i smrt, není informace posledních týdnů. Ale něco, co bylo jasné už po loňské jarní vlně nákazy. Za to, že je u nás tolik těžkých případů covidu, které si vyžadují dlouhou zdravotní péči a nezůstávají bez trvalých následků, si můžeme z části i my sami. Velká část z nás dosud kašlala na to, čemu by se dalo říkat zdravý životní styl. Že náš nezdravý životní styl nás může během pandemie stát život, už víme. Proto, až zase budete při zprávách o covidu nadávat na naši neschopnou vládu, zeptejte se sami sebe, co jste vy udělali pro své zdraví, tím i pro vaši osobní obranu proti covidu. Nadávání je trochu jednoduší než něco se sebou dělat. Hlavně nevyžaduje žádnou námahu, žádné znalosti, nic nestojí. Můžete při něm sedět ve vyhřátém pokoji, pojídat u toho šťavnatý bůček a popíjet vychlazené pivo.

U nás se žádné staré prkýnko nesmí spálit. Mám ráda strukturu starého dřeva a občas
ho využiju, když je venku zima a nelze nic jiného podnikat, než se zavřít v dílně.

Existují rostliny, kterým bychom se nejraději vyhnuli. Takto může působit na první pohled kopřiva, která nás při dotyku nemilosrdně popálí. Říká se, že je to zdravé. Důležité je věřit na sílu bylinek, léčba dobrou vírou je nejzdravější způsob léčby. Kopřiva patří mezi rostliny, které bychom měli vyhledávat, byla od pradávna zázračnou bylinou a vždy se využívala v léčitelství. V jarních měsících jsou mladé výhonky nejúčinnější. Zjistila jsem, že když mi na zahrádce neroste nic zeleného, čím by se dal ozdobit talíř, stačí nasekat kopřivy a posypat jimi pokrm.  Myslela jsem, že budou v puse pálit, ale nic takového se nedělo. Kopřivy z naší zahrádky už nebudu vystrnaďovat, nezaslouží si to. Bude jim vyhrazen odlehlý koutek, aby byly vždy po ruce. Určitě je tato preventivní léčba účinnější než léčba objímáním stromů. Asi jste si všimli, že nám přibyl jeden známý vozíčkář. Obecně vozíčkáři lidem nevadí, vždy záleží na konkrétním člověku, který na tom vozíčku sedí.

Co je štěstí? Donedávna jsme si mysleli, že to je muška jenom zlatá, která kol naší hlavy chvátá. Časem zjišťujeme, že to nebude jen o zlatu. Dnes můžeme  považovat za štěstí, že za nás nedělají křížek na Staroměstském náměstí. Štěstí je, když míjíš lékárny, protože tě nic nebolí, míjíš obchody, protože všechno, co opravdu potřebuješ, máš, a jdeš s radostí domů, protože tam na tebe čekají.

Jedna lidová pranostika praví: Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá. Před týdnem jsem na lehátku ležela téměř nahá, dnes se mu obloukem vyhýbám. Duben je prostě takový a domnívám se,  že letos je to i k něčemu dobré. Lidé se nebudou tolik shlukovat, sluníčko je nebude lákat vycházet na procházky. Pandemická opatření se budou i nadále dodržovat bez velkého trápení. Slyšela jsem zpověď mužů, čím je ženy během pandemie štvou. Neustále nakupujeme, nepečujeme o sebe a neustále uklízíme. Kladu si otázku, zda to není tím, že muži jsou doma a teprve nyní vidí, co všechno ženy musí zvládnout. Že by jim vadilo, že je plná lednice se říct nedá, ale nakupování jim vadí. Tak ženy, sedněte místo svých protějšků na gauč a pošlete je nakupovat. Je možné, že lednice bude na prasknutí, naplněna různými lahvemi. Zachovejte klid, nalakujte si nehty, udělejte si obličej a vyjděte ven. Před tím prozraďte svému protějšku, kde jsou čistící potřeby a požádejte jej, aby vás pro jednou zastoupil. Možná ho pak už nebudete štvát, nebo si alespoň přestane stěžovat.

Svátky jara už se blíží, opatření nás však tíží.
Chlapi už jsou ve stresu z uzavřených okresů.
Pánové, jen žádné tlupy! Dodržujte rozestupy!
Pravidla prý platí nová. Pomlázka jen dvoumetrová.
Desinfekce bude nutná, někomu prý celkem chutná.
Zevnitř, zvenku, jak jen chcete, jen tak letos přežijete.
Dámy, letos výprask není, úklid nikdo neocení.
Takže v klidu, žádné zmatky. Přeji krásné klidné svátky.

Přeji pěkné prožití velikonočních svátků. Ať je všude slyšet dětský smích,
ať dospělí bez obav se baví a všichni ať jsou zdraví.

K Velikonocům patří beránek, vajíčka, pomlázka. Vajíčko obsahuje zárodek života, v mnoha kulturách bylo symbolem plodnosti. Pomlázkou se předává zdraví a síla. Lidé si k velikonočním zvykům přidávají další, například koupit si něco nového na sebe, aby je beránek nepokakal. Velikonoce prostě znamenají, že končí zima, příroda se probouzí a konečně začíná jaro. V období koronaviru, kdy téměř nemůžeme ani za vrata našeho obydlí, je zcela zbytečné si něco nového na sebe kupovat. Tedy došla řada na nové oblečení telefonů. I kolo bylo zavezeno do servisu, aby bylo zas jako nové. Já doufám, že v pondělí, až dostanu vyšupáno, obnoví se mi síla a zdraví, tak jak se traduje. Nejspíš čím větší nářez, tím více síly a zdraví. Ještě, že nám ten zvyk poslanci nezakázali alespoň v rodinách.

Jedna z prvních jarních léčivek je trvalkou, která se rychle rozrůstá ze svých oddenků na vlhkých půdách, pasekách, od nížin až do hor. Z oddenkových pupenů vyrůstají na jaře typická žlutá kvítka, která rozzáří louky. Jsou mi mnohem milejší než pampelišky, které na zahradě také sbírám, ale jen proto, aby se nevysemenily.