Uška

  -  o životě u nás na vsi

  Úvodní stránka
 

 Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže


Květen 2021 

Je jaro, příroda nám rozkvétá, ale počasí nedovolí, aby se barvy rozzářily ve slunečních paprscích. Nástup globálního oteplování a sucha nás nutí stále chodit v zimním oblečení a s kapucí na hlavách. Můžeme jen doufat, že léto nám vše vynahradí.

Vypadá to, že přichází doba postcovidová. Otevřely se nám obchody a lidé se opětovně nahrnuli do obchodních center. Do této doby nás všechny řídili ti ze shora, nyní nastává doba odpovědnosti pouze na nás. V ordinacích se již nevyskytují lidé s covidem, ale ti, kteří nákazu prodělali a mají trvalé potíže jako je únava, vyčerpání po nepatrné zátěži, dušností bolest kloubů, malátnost, otupělost... Doposud se mluvilo pouze o nemoci, protože hlavní bylo přežití. Nyní, když se dozvídáme o všech následcích, raději se držím stále trochu stranou a nelezu do přeplněných obchodů, kde se stojí fronty už u vstupu. Vždy se najde nějaká lepší zábava, než prolézání obchodů. Sestavila jsem byteček pro Eliščiny panenky. Eliška nejraději své svěřenkyně strká buď do vany nebo je posadí na WC a má od nich klid

Proč je důležité se přestat jen kritizovat?
Není potřeba se vědomě srážet, urážet a podceňovat. Sebekritika nám na chvíli může otevřít oči, ale proč si ubližovat? Nedůvěra ve vlastní schopnosti nám v hlavě nabízí jen ty nejhorší scénáře. Za naši nejistotu může pocit, že jsme udělali nějaké chybné rozhodnutí. Vždy je důležité mít o situaci jasno, učinit pevné rozhodnutí a chtít něco dokončit a nemučit se pochybnostmi. Odvaha je důležitá pro náš život, pro osobní rozvoj. Když něco riskujeme, naše odvaha roste. Když váháme, náš strach se zvětšuje. Kdo nic neriskuje, nic nezíská. Pokud nechceme být celý život smutní a podceňovaní, naučme si věřit. Pochvalme se za něco, co jsme správného udělali. S každou pochvalou a oceněním můžeme být šťastnější a spokojenější. Pochvala je pohlazení po duši. 
Život mne donutil riskovat. Mučila jsem se nejistotou, zda vše vyjde tak jak by mělo, nebylo to lehké období. Nyní mne čeká rozuzlení a já říkám UVIDÍ SE. Ale o tom někdy příště.

Už sklízím plody mé práce

Rýžová voda prý dělá zázraky jak s pletí, tak s vlasy. Japonky prý tuto vodu používají denně. Nemohu soudit, jak působí na pleť, protože svých vrásek se už nezbavím, s těmi se musím smířit. Ale použití rýžové vody na vlasy mi vyhovuje. Jde o přírodní kondicionér, který mám vždy po ruce. A pokud se časem ukáže slibovaný zázrak, budu jen ráda: Rýžová voda má zázračné a blahodárné účinky na vlasy. Nedávné výzkumu prokázaly, že rýžová voda zlepšuje elasticitu vlasů a snižuje povrchové tření.

Měsíc květen – máj, lásky čas
Láska je silný cit, který s lidmi dělá divy. Není láska jako láska, má mnoho podob a na všechny rádi vzpomínáme.
Platonická láska - první opravdové zamilování, které přichází v pubertě. Obavy, stud, překvapení ze všeho nového. To dělá z první lásky jednu z nejsilnějších emocí, které v životě prožijeme. Vnímáme vzájemnou náklonnost, letmé dotyky, ostýchavé polibky. Týden bez své lásky, to je pro nás mučení. V srdci máme tuhle vzpomínku navždy.
Bláznivá láska – svět nám leží u nohou. Jsme vzhůru celé noci, protože nemyslíme na to, že zítra budete padat únavou. Vyvádíme lotroviny, protože nemáme strach, že to poškodí naši pověst, nepřemýšlíme o tom, co řeknou ostatní. Ani na tuhle lásku se nezapomíná, protože tolik legrace, dobrodružství a divokosti asi už nikdy neprožijeme.
Zakázaná láska - je sexy. To dobrodružství, skrývání, strach z toho, že budeme odhaleni, to vše funguje jako afrodiziakum. Nekončívá to dobře. Většinou vše praskne a ublíží to nejen nám, ale i dalším lidem. Odcházíme s nehezkým pocitem viny a výčitkami svědomí.
Životní láska – je to, o čem sníme. Láska, kde je něco z těch předešlých, ale ještě něco navíc. Romantika, něha, divokost, bláznivá zamilovanost, která přerůstá v klidnou, bezpečnou a silnou lásku. Lásku, kde oba cítíme jistotu a klid. Víme, že se na sebe můžeme spolehnout. Že vedle sebe máme někoho, s kým můžeme sdílet radost i bolest, kdo nám pomůže, když bude potřeba, a s kým budujete společný život
.

Nový ministr nám oznámil, že až v pondělí se nám otevřou zahrádky a přístup bude povolen pouze těm očkovaným. Lidé se odmítají řídit nařízením ministra, který plno různých zákonných nařízení ignoruje a vědomě porušuje. Zahrádky jsou plné lidí, kteří se řídí vlastní hlavou. Sice  personál neobsluhuje, je nutné se postavit k okénku jako ve školní jídelně, ale je vidět, že toto nikomu nedělá těžkosti. Ač jsem pět měsíců pivo nepila, první točené pivo jsem si ráda vychutnala i když bylo v plastovém kelímku. Zakázané ovoce chutnalo, chutná a bude chutnat vždy nejlépe.

Nadešla doba, kdy si můžeme opět dopřát to, co bylo dlouhou dobu nedoporučováno. To je čas s rodinou a přáteli. Navzájem se můžeme obdarovat tím, že si vzájemně užíváme svojí blízkost, svůj čas. Konečně nebudeme komunikovat jen po telefonu, ale budeme se navzájem scházet, vnímat, poslouchat. U psychologa bychom za takový čas platili nemalé peníze, při posezení na chalupě, to je zadarmo. Umět dát svůj čas, svou pozornost, je ten nejlepší dárek v dnešní nejisté a uspěchané době. Pěkné vzpomínky přežívají mnohem déle než fyzické dary. Tento víkend jsme měli plnou chalupu naší rozvětvené rodiny. Z Elišky se stala správná parťačka. Seznamovala se s místní kočkou. Nejdříve ji jen pozorovala, nechtěla se jí ani dotknout. Nakonec spolu běhaly, a když už toho kočka měla dost, chtěla zmizet, Ela ji chytla za hřbet jako králíka.

Kopřiva obsahuje vápník, hořčík, fosfor, železo, síru, jód, křemík, sodík, vitamíny A,B,C... To vše nám dává příroda zcela volně, proč to nevyužít. Nejen lidské tělo je vděčné za takový zdraví prospěšný koktejl, ale prospěje to i rostlinám na zahrádce. Vlastní pěstování zeleniny a ovoce se v posledních letech rozmohlo. Kdo má možnost si přilepšit zdravými vitamíny, určitě nebude na zahradě používat chemická hnojiva, ale využije sílu přírody. I já jsem zašla se srpem na kopřivy, jako to dělávala moje babička. Využiji je jak pro sebe, tak pro rostlinky. Nastřihala jsem kopřivy na drobnější kousky a ve kbelících z umělé hmoty zalila vodu. Už jen čekám, kdy zkvasí a budu svou zeleninu přihnojovat přírodně

Opět jsem uvěřila. Našla jsem recept na buchty, kdy se do těsta přidají nastrouhané vařené brambory. Komentáře jak takové buchty jsou úžasné, mě nenechaly chladnou, musela jsem vyzkoušet. Bylo to zklamání, které si zasloužím, když uvěřím naprosté blbosti. Už nikdy více brambory do sladkého těsta. Do slaného je ráda přidávám, tam mají své opodstatnění a spolu s česnekem dokáží vykouzlit chutnou kombinaci.

Na 1. května ženy čekají políbení pod rozkvetlou třešní, bohužel v naších krajích třešně ještě nekvetou. Nekvete ani šeřík, jak jsme byli po dlouhá desetiletí zvyklí. Nejspíš se projevilo to globální oteplování První květnový den je svátek práce. Ten doma oslavíme nic neděláním, protože poslední den v dubnu byl pro nás značně hektický a svátky se musí dodržovat. Dnes se už svátek práce nevyužívá k povinnému jásání v průvodech, vzdávání díků Sovětskému svazu, ke slávě pro splnění pětiletých plánů. I když věřím, že pár důchodců se veselit bude. Ti, co se celý rok báli vystrčit nohy z baráku, dnes vyjdou ven, aby vzdali hold Sovětskému lidu a tomu našemu nejvyššímu za jeho zradu. Jak uvedla Pekarová Adamová: Provoz Českého domu byl omezen. My bychom na oplátku měli omezit Ruský dům, který se nachází na Pražském hradě.