Uška

  -  o životě u nás na vsi

  Úvodní stránka
 

 Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže


Únor 2022 

Dnes jsem připravovala prostory pro ukrajinské matky s dětmi. Psychicky mě to vyčerpalo. Myslím, že si musím udělat od psaní přestávku. Necítím žádné téma, o kterém bych se v této ošklivé době chtěla rozepisovat.

Jak jsem se dočetla, každé přijaté sousto rozhoduje o našem zdraví a vzhledu, proto se doporučuje konzumovat převážně rostlinnou stravu. Miluji čokoládu. Čokoláda je kakao, kakao roste na kakaovníku.  Kakaovník je strom, strom je zelený. Závěr: čokoláda je salát ☺ ☺

Naše tělo je pro pohyb stvořené a ke zdravému fungování ho nutně potřebuje. Když se pravidelně nehýbeme, tělo trpí. Je prokázáno, že pohyb je prevence i lék mnoha zdravotních potíží. Obyčejná chůze nic nestojí a věnovat se jí můžeme kdekoliv. Mám vyzkoušeno, že chůze podporuje dobrou náladu, odbourává stres a napětí, občas i vztek. Ale někdy to jediné co mohu udělat, je zastavit se, nadechnout a soustředit se na pozitiva. Když to nezabere, zkusím víno a nový boty, to klapne vždycky.

Ptačí budka musí být vyrobená dle určitých parametrů. Stěny a střecha musí mít určitou tloušťku, aby ptáčkům nebylo v zimě chladno a v létě horko. Stěny zevnitř musí být hrubé, aby se mláďatům lépe vylézalo. Tato budka všechny tyto parametry nemá, ale nemohla jsem odolat, mám ráda všechna pěkná obydlí Pro budku musím najít místo ve stínu, aby se ptáčci přes léto nezapotili. Přes zimu máme na zahradě převážně vrabce, kteří v budce nepřebývají.

Čekání na jaro
Bez víry, že slunce nám pomůže zlikvidovat koronaviry, by se nedalo žít. Ráno, když se probouzíme, volíme si náladu stejně jako oblečení. Oblékejme se do radosti, ta nikdy nevyjde z módy. Radost ze života je nakažlivá jako bacil. Úplná jarní atmosféra ve vzduchu zatím není, ale pomalu se blíží. Schovávám do skříně objemné kabáty a bundy, nastává čas vytáhnout zajímavější kousky oblečení. Nastává období, kdy ráno už nebudu vstávat do tmy. V zimě zažívám takový menší útlum a nic moc se mi nechce, kolikrát ani vylézt z postele. S příchodem prvních jarních slunečních paprsků se mi vlévá do žil energie. Příroda se probouzí ze zimního spánku, začne být více barevná a já se přesunuji na chaloupku. V zimě bylo dostatek času na přemýšlení o tom, co kde zasadím, vyseji, předělám. Nastává čas strategické záměry zrealizovat

Čekáte prince na bílém koni?
My ženy rády podléháme romantickým představám. Když se řekne dokonalý partner, vidíme před sebou jen dny plné lásky a romantiky. Naše nereálná očekávání vedou jen ke zklamání. Zapomeňte na prince! Moudrá žena by měla hledat partnera mezi příslušníky armády. Takový muž umí uklízet, zašívat, štepovat, přišívat knoflíky, mýt nádobí a stlát postele… Přitom potřebuje málo peněz, je spokojen s krátkým odpočinkem a vždy uposlechne rozkazu

Nebuďte smutní, když nejste na Valentýna zamilovaní. Na dušičky taky nemusíte být mrtví. Lidé, kteří vám jsou souzení, vás dohoní, nebo budou kráčet s vámi stejným směrem. Nechte lidi odejít, pokud se vrátí – patříte k sobě, pokud ne – nikdy k vám nepatřili.

Láska je pocit bezpečí a důvěry
Zatímco muži umějí dlouhá léta udržovat paralelní vztahy, ženy toho většinou schopné nejsou. Když se ženy během manželství zamilují, pálí mosty a jdou za svým srdcem. Bývají v ukončení vztahu rozhodnější než muži. Už z toho důvodu by muži měli svojí manželku hýčkat tak, aby neměla důvod odcházet. V manželství je důležité nechat druhému prostor, nesnažit se ho předělávat a ustoupit, když je potřeba. Láska partnerská je nejnáročnější a je na ni potřeba vynaložit nejvíce úsilí.

Den svatého Valentýna
Blíží se svátek, který slaví hlavně obchodníci. Láska nepotřebuje dary, potřebuje hlavně důvěru, respekt, upřímnost. Pro mne jsou milejší květy utržené v trávě ve všední dny, než pugét zakoupený na svátek svatého Valentýna. Muži by si měli uvědomit, že lásku je třeba ženám projevovat celoročně a ne zakoupením čehosi červeného v den, kdy vám to obchodníci přímo vnucují. V obchodech s potravinami se nyní zboží červená od čokolád až po slipy se srdíčky. Svátky jsou od toho, aby se dodržovaly, ale v tento den mám nejraději červenou barvu kvalitního vína v hezké sklenici. Ale přiznám se, že když jsem v obchodě narazila na noční košilku se srdíčky, neodolala jsem. Byla v černé barvě a já upřednostňuji noční prádlo v tmavých barvách ze zcela praktických důvodů. Nejkrásnější den mám tehdy, kdy se mohu ráno pohybovat ještě pár hodin po zahradě v noční košili. V tmavém nočním prádle si nepřipadám jako bílá paní, co si vyšla na obhlídku zahrady, nebo se tam zapomněla po nočních toulkách. Takových dnů v roce není mnoho, proto je třeba si je náležitě vychutnávat. Přiznám se, že velice ráda držím pyžamové dny. U nás to je o nočních košilích, i mojí polovičce jsem kdysi zakoupila pánskou noční košili a nebyla odmítnuta.

K naklíčeným semínkům stačí přidat nastrouhanou mrkev, celer, nějaké zelené lístky, případně dochutit dle vlastního jazýčku. K zpestření jídelníčku nemusíte přistupovat jen nákupem exotického ovoce. Nějaká vhodná semínka se doma vždy najdou.

Poslední záchvěv zimy
Nakonec se o Hromnicích skutečně oteplilo, zmizely noční mrazíky, vysvitlo slunce, zmizel poslední sníh na zahradě. Den sice začal tak nějak šedivě, ale nakonec přišly i dobré zprávy. Náš vnuk je nakažen koronavirem, nemá žádné potíže a já jsem zdravá jako řípa přesto, že jsme se spolu před pár dny vítali objetím. Vím, že se to nemá, ale je tak zvyklý od malička a těší mě, že ten zvyk nezatratil, i když dnes už má téměř dva metry. Láska je prostě slepá a je jedno o jaký druh lásky se jedná
♥♥♥

2.2.2022 - krásné datum, v němž najdeme samé opakující se dvojky. Je možné, že se v tento den něco výjimečného přihodí. Výjimečné už je to, že má svátek Hromnice, což je svátek blížícího se jara, zima ubývá, to mi dělá nemalou radost. Ženám je v tento den zakázáno šít, aby na sebe nepřivolaly hromy a blesky. Naštěstí jsem to jedno párající se ucho u tašky včera přišila Tento den je zakázáno i tančit a vtipkovat, abychom na sebe nepřivolali neštěstí. Vzhledem k tomu, že jsem právě vytvořila daňové přiznání, nemám důvod k tanci a vtipkování. Pověra praví, že bychom v tento den také neměli mluvit vulgárně. Já bych vulgárně mluvila, jen pokud bych se potkala se zlým člověkem, což se nikdy nedá vyloučit. Ale protože se snažím ovládat, stačí se nadechnout a zachovat klid. Jen nevím, zda to dokážu ve všech situacích, protože kde je blb, je dost nebezpečno.

Probuzená semínka
Odborníci na výživu označují klíčky jako nejčerstvější zeleninu, kterou si může člověk vypěstovat v podstatě kdykoliv a kdekoliv. Klíčky luštěnin jsou i uprostřed zimy významným zdrojem vitaminů A, B C, D, E, K, obsahují vápník, fosfor, magnesium, železo, ale i velmi cenné bílkoviny. Jsou v nich látky, které zvyšují vitalitu a posilují imunitu. Při klíčení se v semenech probudí veškeré spící hodnoty živin. Nejsnadněji se naklíčení provádí v plastové láhvi, kdy se na dně udělají otvory, láhev se umístí do tmy a tepla koupelny a luštěniny se prolévají několikrát denně vodou, která dolními otvory zvolna odtéká. Naklíčená semínka už hrdlem nevyndáte, je nutné láhev rozstřihnout.