Uška

  -  o životě u nás na vsi

  Úvodní stránka
 

 Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže


Duben 2022 

Lépe mlčet a být považován za hlupáka, než promluvit a odstranit všechny pochybnosti
Znásilňující vojáci jsou také oběti, uvedl představitel církve Duka. Názor na něj ať si udělá každý sám, ale pokud tento článek najdete na iDNES, tak určitě stojí za to, si přečíst diskusi k tomuto článku. Diskuse v těchto novinách čtu často, schází se tam vtipní lidé.

Psala jsem zde, že jsem před Vánoci dostala kovový věšák od neznámého pána. Dnes jsem obrousila silně nalakovaná prkénka a patinovala je. Věšák stále nemá své místo, proto jsem ho více neupravovala. Čeká, až přijde jeho čas. Nepochopitelné jsou háčky umístěné nad sebou, ale zatím nemám důvod je převrtávat. Netuším, co bych na věšák navěsila, ale dar je dar a nemohu říct, že nepotěšil

Média přestala strašit covidem, začala strašit bídou
Pro mnohé občany je to impuls k přemýšlení jak odpovědněji zacházet s finančními prostředky, přestat plýtvat, začít uvážlivě nakupovat. Pro jiné je to impuls, aby nenáviděli ukrajinské občany, protože mají obavu, že stát již nebude mít finance na to, aby podporoval naše občany. Stačí si představit, jak bychom se cítili my, kdyby se taková zvěrstva děla na našem území a museli bychom opustit domovy s jediným zavazadlem. Pak by si snad každý rozmyslel útočit na ukrajinské matky s dětmi. Věřte, že tyto matky by rády žily ve svých domovech, bez nutnosti naší podpory, tak jak žily před touto válkou. Je nutné si uvědomit, že pokud rozpínavost Putina nebude zastavena, může stejný osud postihnout další okolní státy. Proto téměř celý svět spojil své síly, aby se snažil zabránit této rozpínavosti a maření lidských životů. Je škoda, že někteří nepochopili, že skončila doba užívání si. Začala doba odpovědnosti a to nejen k sobě, ale i k druhým. Podstatným rozdílem mezi lidmi a zvířaty je to, že zvířata nedovolí, aby se největší idiot stal vůdcem smečky.

Velikonoční pondělí je tady
Pokud jste již ženy omladili pomlázkou, mužům byla rozdána barevná vejce, je čas vyrazit na výlet, počasí je k tomu více než příznivé. Otevřeny jsou hrady, zámky, skanzeny i velikonoční trhy.

Každá z nás má květinu, kterou má ráda více než ostatní. Kdo by nemiloval tulipány. Tulipán je symbolem upřímnosti a spolehlivosti, červený vyjadřuje lásku. Ženy, které milují tulipány, mají prý inovativní nápady a jsou schopny se přizpůsobit. Snaží se to nepřehnat a neupadnout do pýchy a požitkářství.

S těmito nemalými kmeny si musíme poradit dnes

Dnes se asi očekává, že na blog dám nějakou velikonoční dekoraci, kterou jsem přes víkend vytvořila. Nestane se tak. Může za to velký pátek. Lidová pověra praví, že se nesmí hýbat se zemí, tedy rýt, kopat ani okopávat. Ale něco se dělat na zahradě musí, abychom snad nezlenivěli. Bylo nám dovezeno dříví, požadovali jsme pár polínek, teplé dny se přeci jen blíží, přestane se topit. Bylo nám doporučeno neváhat, co je doma, to se počítá A tak jsme celý víkend řezali a skládali jedno poleno na druhé, aby na Velikonoční pondělí byla zahrada zas uklizená a tráva se mohla opět zelenat.

Velikonoce jsou tu zas, právě nastal jejich čas. Za dveřmi jsou koledníci, pohladí nás po zadnici, abychom krásné, mladé byly a na svět se nešklebily.
Všem návštěvníkům blogu přeji klidné prožití velikonočních svátků.

Škaredá středa
Tradice velí usmívat se, jinak nás čeká zakaboněná tvář každou středu a to po celý rok. O to určitě nikdo nestojí. Na škaredou středu bylo zvykem připravovat škaredé jídlo. S tím nemám problém, občas se mi to podaří a nemusím se o to ani snažit. Dnes máme vymetat saze z komína a vyhánět zlé duchy. Tuto tradici určitě nedodržím. Dnešní den má být teplý, tedy to budu já, kdo opustí dům a bude si vychutnávat radost z pobytu mimo domov.

Růžičková kapusta, někdo ji miluje, jiný ji nemůže ani cítit
Láska a chuť jsou jedna věc, ale vůně, která mnoho lidí od této kulaté zeleniny odrazuje, je věc druhá. Je pravda, že růžičkové kapustičky jsou známé svou specifickou vůní, která se uvolňuje při vaření, to vše proto, že obsahuje sloučeniny síry. Navíc obsahuje spoustu antioxidantů, minerálů a vitamínů. Při vaření v páře se zachová nejlepší chuť. Je hřích tuto zeleninu hodit do vody a vytáhnout rozvařenou nechutnou zelenou hmotu.

Jak se z člověka může stát hnidopich
Začátkem dubna jsem zde napsala, že nejsem neměnná, nelze očekávat, že budu na blog psát stejně jako v minulém období. Minulé období bylo období, kdy se člověk snažil vyhýbat širší lidské společnosti, kdy téměř vše bylo uzavřené, kdy jsem se zdržovala většinou doma nebo v přírodě. Čas jsem si krátila právě tím, že jsem často sedla k počítači a vypsala jsem se z toho, co se mi zrovna honilo hlavou, nebo jsem přemýšlela o čem psát na blogu příště. V současné době se mi na rozdíl od předchozího období nechce počítač ani zapínat. Většinou na mě vylezou páchaná zvěrstva lidskými zrůdami. Domnívala jsem se, že války probíhají většinou mezi vojáky, že v civilizovaných zemích se vojáci nebudou chovat jako zvěř. Mýlila jsem se, není lehké se s tím srovnat. Odborníci radí, žijte jako dříve, věnujte se rodině. Pokusila jsem se o to, s příchodem jara  jsme se přesunuli na chaloupku. Vrátily se chladné dny, ovzduší na vesnici se stalo nedýchatelné. Tedy jsme se s příchodem chladných dnů přesunuli nazpět do bytu, snažila jsem se věnovat širší rodině. Testovala jsem recept na bochánek. Nedařilo se. Pokud měl bochánek být nadýchaný, sladký, s vyšším obsahem tuku, vždy mi popraskal. Vím, že to je právě o obsahu tuku a cukru, tak se snažím ubírat a zjistit to nejlepší možné dávkování, aby bochánek byl nejen dobrý, ale i hezký na pohled. Rodinu jsem zásobovala svými popraskanými bochánky, velcí je už odmítali konzumovat, malí ještě neprotestují. Velikonoce se blíží, nemám dotestováno. Myslím, že po všech těch zkouškách již nikdo nebude chtít o svátcích bochánek ani vidět

Co je léty prověřené, bývá velice dobré
Když jsem na chalupě pročišťovala prostor od zbytečných dekorací, uvědomila jsem si, že mi na zdi visí smaltovaná bábovka, kterou jsem kdysi zakoupila v bazaru pouze k dekoraci. Líbila se mi zřejmě proto, že takovou formu měla moje babička. Nyní byla ze zdi sundána a vyzkoušena, zda bude stále sloužit
Ještě nikdy jsem nedělala perníkovou bábovku, bylo na čase recept vyzkoušet. Ráda zkouším nové recepty, což možná není dobrý nápad. Za mého mládí bylo hubnutí jednoduché. Lehla jsem si na postel, zatáhla břicho, zapnula džíny a šla. Dnes když si lehnu, tak už vůbec nemám potřebu vstát. Jediný sport, který provozuji, je jízda na elektrokole, sport velice nenáročný. Šachy jsou také dobrý sport, ale ty neovládám. Člověče nezlob se hraji poměrně často, ale zatím se mi u toho nepodařilo zhubnout i když se u toho dokážu pěkně vztekat. Pro pohyb je dobrá i zahrádka. Ale před domem i za domem vše ošetřeno, větve ostříhané, na záhonech vyseto, okopáno. Tedy svůj čas věnuji pouze zahrádkám u restaurací, a z toho žádná kila neshodím přesto, že musím za oblíbenou zahrádkou ujet pěkných pár kilometrů Je na čase si dát pozor, obezita prý zabíjí i na silnicích. Je zjištěno, že otylí lidé umírají při nehodách častěji než hubeňouři. Možná je to tím, že ti hubeňouři se vždy vmáčknou do nějaké prázdné skulinky. Zjišťuji, že já už bych se do žádné skuliny nevmáčkla, i kdybych se hodně snažila. Jsem léty stejně prověřená jako ta forma na bábovku, jen s tím rozdílem, že forma v nezměněné podobě bude sloužit další desetiletí, což se ode mě nemůže očekávat