Uška

  -  o životě u nás na vsi

  Úvodní stránka
 

 Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže


Září 2022 

Přišla zpráva od nové rodiny o tom našem malým, jak si za mořem žije. Jeho oblíbený sport vždy bylo judo a veslování, přesto se přidal do týmu amerického fotbalu. Mám radost, že zapadl nejen do rodiny, ale i do života za velkou louží, jak nám bylo sděleno z USA: Jáchym si ve škole vede velmi dobře. Má samé jedničky a drží krok se studiem i s fotbalovým rozvrhem. Každý čtvrtek večer má své hry. Minulý čtvrtek večer se jeho zápas odehrál v Summerville. Šel jsem po práci a potkal jsem Brendana, pastora mládeže a jeho ženu Savannah na zápase. Jáchymovi a týmu jsme fandili i v lijáku a promoklí. Náš tým vyhrál 28:22. Ke konci zápasu přišel Jáchym a jeho trenér ofenzivní lajny do prostoru, kde jsme seděli. Jeho trenér mi řekl, že je na Jáchyma nesmírně hrdý. Pro někoho, kdo hraje teprve 4 týdny a udělat si startovní pozici v ofenzivě je neuvěřitelné. Prohlásil také, že tým a trenéři nepustí Jáchyma zpět do České republiky. Ach jo, Jáchymova přezdívka je česká, protože většina z nich neumí jeho jméno vyslovit. Jáchymovi učitelé ho mají rádi a ostatní studenti také. Tímto tempem možná nikdy nedostanete svého syna zpět. Musím ho vzít na nákup oblečení. Chce si pořídit nové šortky; dělá se mu díra v šortkách, protože je hodně nosí. Říká, že jsou pohodlné. Snad se nám podaří najít nějaké, které je nahradí, které se mu líbí. Váš chlapec je vybíravý v oblečení, ale myslím, že všichni víme, co se nám líbí. Zjistila jsem, že džíny jsou naprosto vyloučené. Naštěstí pro něj většina chlapů v okolí nosí šortky po celý rok. Zdravím Fran.

Už tu máme podzimní rovnodennost, končí astronomické léto a začíná podzim. Zatím je den stejně dlouhý jako noc, ale to se nám brzo změní. Musím si zvykat, brzo budou venku takové zimy, že můj pobyt za kamny bude delší než pobyt venku na čerstvém vzduchu. Dopad energetické krize nás malinko ekologicky posunul. Vždy, když jsme řezali dříví, piliny končily v kompostu. Letos se sáčkují a přidávají do kamen. Každoročně jsme při loupání ořechů házeli skořápky do popelnice. Letos se též sáčkují a skvěle hoří. Topíme pouze večer, zdi si teplo natáhnou a teplo se doma  drží dlouho, ale bude hůř. Je skvělé, že nepodporujeme ani Putina, ani ČEZ, jsme celkem soběstační. Nevím, kde všechna ta soběstačnost skončí. Ještě máme nepoužívanou studnu a valchu ☺☺☺

Šalvěj lékařská - babské ucho
Už při vymýšlení jména pro tuto bylinku naši předkové věděli, že se jedná o bylinku, která má všestranné využití. Latinský název salvia officinalis vychází ze slova salvere, neboli zachránce. Šalvěj je využívaná pro své antibakteriální a dezinfekční účinky, kdy je vítaným pomocníkem v době, kdy nás ohrožuje kašel, rýma, bolení v krku. Odvar pomáhá i na vlasy, pokud se někdo chce zbavit lupů, případně ztmavit odstín svých vlasů. Šalvěj prý dokáže zlepšit poznávací schopnosti a pomoci tak při léčbě Alzheimerovy choroby, neboť bylinka prý pomáhá blokovat destruktivní enzym, který napadá paměť. Myslím, že popíjením čaje ze svého domova Alzheimera nevyženu. Občas naším domovem projde, nemám potřebu s ním bojovat. Vždy, když za sebou zavře dveře, najdu vše, co mi kdy uschoval.

Hygge je životní styl se specifickým přístupem k životu, který pochází z Dánska. Dánové jsou přezdíváni nejšťastnějším národem na světě. Já sice nežiju hygge, ale vím jak dostat pár radostí do svého života. Dokážu si každý den najít nějakou drobnost, která mě potěší. Stačí uvařit domácí jednoduché a chutné jídlo, posedět a popovídat si s příjemnými lidmi, zvelebit si domov tak, abych se v něm cítila fajnově. Když chci zvelebovat domov, stačí, aby mi hlavou proletěl nějaký nápad, pak už zbývá jen najít pár drobností, které se dají využít.

Tak už jsem zpět. Sice s naraženou pr..lí, vlastně kostrčí, ale vím, že to rozchodím. Ne vždy se mi povedlo sjet ze skluzavky úspěšně Popisovat své zážitky tady nebudu, neboť na blog chodí i lidé, kteří dokáží jen závidět a škodit. Závist spočívá v touze po něčem, co má někdo jiný, a snaze získat předmět této touhy, či jiného o to připravit, někdy i za cenu zavrženíhodných činů. Snaha ze strany výboru SVJ  je veliká, úspěch nikoliv. Okna máme kvalitnější, schránku větší a vše stále na svém místě přes všechny žaloby výboru na nás. Nechci se povyšovat, ale nad hlupáky je vždy snadné vítězit.  Pokud členové výboru neznají, že o soukromém vlastnictví může rozhodovat pouze jeho vlastník a o společném vlastnictví pouze spoluvlastníci, jen upozorňují na svojí neschopnost.
Přechod z tepla do chladna je nemilý, ale nic s tím nejde dělat. Jediné řešení je nasadit svetry, jak nám jedna paní poradila, pokud nechceme podporovat ČEZ a Putina. Bez této paní bychom na to sami fakt nepřišli. Dá se to zvládnout, člověk je tvor přizpůsobivý, když má jasno proč to dělá. Výsledek je viditelný, v jiných letech už by na vsi z komínů vycházel nedýchatelný kouř. Zatím se venku ohříváme řezáním dřeva. Dřeva z naší zahrady, kdy jsme jako amatéři chodili do zahradnictví a vždy žádali něco konkrétního. Už to neděláme. Zjistili jsme, že když vyslovíme své konkrétní přání,  určitě to mají na skladě. Pouze nám v průběhu let z toho uváděného zákrsku vyroste strom neskutečné velikosti. V podstatě si tak pěstujeme vlastní dřevo na topení, protože takové stromky nakonec podřízneme. Naučili jsme se vyhledat na netu informace a prolézat zahradnictví a najít si sami požadovanou odrůdu, případně odejít s prázdnou. Naučila jsem se vypěstovat meruňku z vlastní pecky, kdy jsem si požadovanou korunku vytvářela hned od prvopočátku. Jednou z nás snad budou i úspěšní zahradníci, kteří se učí metodou pokus-omyl, ale není kam spěchat. V tomto případě je zábavnější ta cesta, ne samotný cíl

Maková babka
Recept a způsob jak babku zamotat najdete na internetu. Náplň jsem zvolila mák, rozinky namočené v rumu a čokoládu. V podstatě se jedná o variantu kynutého závinu, kdy nehrozí, že by mohl závin popraskat. Myslím, že babky jsou vždy perfektní, nemohou ničím překvapit pokud od nich očekáváte jen to nejlepší a to jak u těch pečených, tak u těch žijících. V Atlantě už se děti učily dost dlouho na to, aby si opět užívaly prázdnin. Už balí a odjíždí s rodinou na dovolenou na Floridu. Já už také balím. U nás si školáci musí počkat na uhelné prázdniny. Myslím, že letos budou obzvlášť dlouhé.

Podzim je u nás ve znamení sklizně

Řídila jsem se radou pána z USA a večer, když jsem uléhala s Eliškou, jsem ji několikrát zopakovala, že ji mám ráda. Když jsme spolu naposledy uléhaly, vyslechla jsem si tato milá slova od samotné Elišky. Místo pohádky na uspání jsem ji na telefonu pustila píseň Čistý svět, ve které se zpívá o tom, co si mnoho lidí neuvědomuje. Člověk, který neumí rozdávat lásku je plný neklidu, nenávisti a vzteku. Otázkou je, co se také za vznikajícím vztekem a nenávistí skrývá. Jakou neuspokojenou potřebu si ten člověk nahrazuje. Odpověď je jednoduchá, člověk je plný nenávisti, když se cítí z nějakého důvodu ohrožen. Každý kdo se nechá unášet vztekem, by si měl uvědomit, že ubližuje nejen sobě, ale i svému okolí. Zkažené ovoce nemá nikdo rád. Je důležité naučit své potomky, aby měli rádi život. Naučit je, aby měli rádi nejen sebe, ale i ostatní. Naučit je ignorovat lidskou hloupost a nenávist. To je základ pro spokojený život.

Život s dětmi za velkou louží připraví nejedno překvapení
Jednoho rána dcera nakoukla do telefonu a tam byla zpráva od staršího syna „Mami mám tě moc rád, chtěl bych tě moc obejmou.“ Stejnou zprávu měl i otec. Hned volali synkovi, co se děje. Prý nic, vše je OK,  jen pán domu všem dětem vykládal, jak je důležité si toto říkat, protože může nastat den, kdy to již nemůže být vysloveno. Stačí střelec ve škole, dopravní nehoda a podobné situace, kdy již není cesty zpět. I my bychom toto měli opakovat svým dětem, manželům, milencům, milenkám nebo alespoň svým chlupatým miláčkům. Klučík je tam nadmíru spokojen, s náhradním tátou si rozumí, protože je sportovním redaktorem a náš vnuk sportem žije, mají společná témata k debatám. S rodinami je dcera v kontaktu a vše je v naprostém pořádku, oba kluci jsou v dobrých rodinách.