Uška

  -  o životě u nás na vsi

  Úvodní stránka
 

 Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže


Leden 2023 

Usušit květiny, aby byly stále pěkné, není jednoduchá záležitost. Trávy se usuší sami, bez naší pomoci a zdobí zahradu celou zimu. Květenství trav nás dokáže potěšit i ve váze.

Prezidentské volby
Po prvním kolu voleb, kdy to vyšlo pro oba kandidáty téměř nerozhodně, jsem věděla, že nás čeká velice vyhrocená kampaň plná nadávek, urážek a nenávisti, ale netušila jsem, kam až taková nenávist může zajít. Netušila jsem, že lidé mohou tak hnusně projevovat své emoce, proti těm, kteří nemají stejný názor jako oni. Nenávist vyplňuje prázdné místo u člověka, který ho nemá čím jiným zaplnit. Souvisí to s pocity bezmoci, beznaděje a vnitřní bolesti, které toho člověka ovládají. Nenávist je pak jeho záchranné lano. Člověk, který je pohlcen pocity nenávisti, může uvěřit, že způsob, jak překonat vnitřní bolest z bezmoci, je zaútočit na druhé. Někdy se nenávisti připisuje i určitý pocit nadvlády. Lidé, kteří pociťují nenávist vůči více lidem, mohou nabýt pocit, že jsou něčím důležitější než ti ostatní. Nenávist je emoce, která ovlivňuje naši náladu a chování, mění náš charakter, ale hlavně zdraví.

Tak nám zbyli dva kandidáti na to nejvyšší křeslo. Když jsem sledovala jejich debatu, jejich držení těla, jejich vyrovnanost, jejich projev, nebylo o čem přemýšlet. Jeden klidný, přemýšlivý, sebevědomý a druhý roztěkaný, útočný, vyvolávající chaos i v zahraničí. Jak se říká: Pokud dokážeš zůstat pozitivní i v negativní situaci, máš vyhráno.

Leden je ošemetný měsíc, patří k nejvíce depresivnímu obdobím v roce. Jak přežít leden a nezbláznit se? Blue Monday, tedy chmurné pondělí už máme za sebou, ale to neznamená, že další dny budou o něco veselejší samy o sobě. Je nutné se snažit dělat si drobné radosti, ignorovat venku tmu, zimu, blátivé počasí. Je dobré si nají pár drobností, které nám zaručeně udělají radost. Mých deset drobností, které mě vždy dostanou do pohody, když nevím kudy kam:
1. když si mohu po O zalézt s knížkou, případně si dát i šlofíka
2. něco upeču a je mi to strávníky pochváleno
3. najdu něco, co jsem považovala za dávno ztracené
4. ve víru denního dění zapomenu na dopolední svačinu a pořád ještě žiji
5. narazím v obchodě na boty, které tam nechci nechat
6. sama si něco vyrobím, dle vlastní fantazie
7. skončí pěkný film a já vstřebávám dojmy
8. uléhám do čerstvě povlečených peřin
9. si poprvé v roce obuji boty na boso
10. když déšť bubnuje na parapet a vydává zvuk, při kterém se tak nádherně usíná
A pokud se mi podaří některé tyto radosti spojit, nemohu říct, že to nebyl vydařený den. Dnes jsem tvořila a nyní si jdu zalézt s dobrou knihou a vynikajícím čajem, který mi byl přichystán.

Venku se mohou čerti ženit, já jsem zalezlá pod dekou s knížkou a kolem sebe mám jaro. Z procházky si nosím větvičky, ze kterých po pár dnech ve váze vyráží zelené lístky. Časem možná i kvítky, nechám se překvapit, ale zárodky tam jsou už znatelné. Dostala se mi do ruky kniha, která je čtivá hned od první stránky, je těžké se od ní odtrhnout. Děj se odehrává v současné době, kdy se provalila na manžela nevěra a manželka si opatřila mochomůrku zelenou, aby ji nasušila a postupně přidávala manželovi do jídla. Svěřila se sestře, která sušený prášek z lahve od okurek pečlivě zlikvidovala, lahev vydezinfikovala a vyhodila … „žena se přesvědčila, že sestra nestojí za dveřmi a zkontrolovala starou plechovku od kakaa. Stála na svém místě s nahnědlým práškem a vrátila ji zpátky. Sestra má klid a já svou mochomůrku“ ☺ ☺ ☺

Smažený jablečný koláč na pánvi. Nepotřebujete troubu, přesto si skvěle pochutnáte. Možná to na poprvé nebude hned to pravé ořechové, ale druhý pokus již bude určitě dokonalý. Já jsem zjistila, že nepotřebuji tolik toho těsta, že stačí tenčí vrstva, která se na pánvi rychleji a lépe propeče. Když už těsto je částečně propečené, obrátím koláč na druhou vymazanou pánev a pokračuji v dopékání z druhé strany. K jablkům přidávám cukr, rozinky, ořechy, citrónovou šťávu, rum a skořici. Recept najdete na netu, včetně videí jak postupovat. Bez pečící trouby si můžete udělat rychlý, chutný zákusek ke kávě během chvilky a ještě si provoníte byt skořicí. Vůni skořice má každý v oblibě, dodává chuť švestkovým koláčům, jablečným závinům, perníčkům a je nepostradatelným vánočním kořením.

Venku není typické zimní počasí, kdy by mělo alespoň mrznout, když už nepadá sníh. Jak říká pranostika, když červík v lednu ze země leze, zima až do května se poveze. Leden zaujímá čestné a významné postavení mezi ostatními měsíci proto, že zahajuje nový kalendářní rok. Římané první měsíc nazvali symbolicky januarius, na počest Januse, boha počátku dne a všeho dění. Janus měl dvě tváře. Díky svým dvěma tvářím viděl zároveň, kdo přichází i odchází, viděl do minulosti i do budoucnosti. Dlouho jsem neznala původ svého jména, netušila jsem, že můj dědeček, který vybral toto jméno, se zajímal o římskou mytologii. Dnes, v den prezidentských voleb určitě budu hledět obojím směrem

Znamení se sklony k zimním úzkostem: Tato nesou sychravé období nejhůř
Střelci jsou všude, kde se něco děje, chvíli neposedí. A právě tohle jim občas zima a špatné počasí znesnadňuje. Dobrodružní Střelci se v zimě často nudí a mimo Vánoce a Silvestr se hodně hledají. Mnohdy najednou nevědí, co se sebou a s množstvím volného času, když nemohou jít ven. Běžně tráví Střelci volné chvíle na výpravách, čundrem nebo alespoň turismem a návštěvou zajímavých památek. Řada z nich je ale v zimě zavřená či funguje v omezeném režimu. Střelcům nezbývá než tohle období nějak přečkat, nebo odjet na hory. Jinak hrozí, že se ze špatného naladění spojeného s nervozitou jen tak nedostanou. Je to tak, zima je pro mě nejdelším obdobím, kdy se nic moc neděje. Proto jsem vděčná za každou činnost, ale není vždy lehké něco vymyslet. Jsem ráda za každý končící zimní den, neboť vždy, když něco končí, může to znamenat, že něco nového bude začínat. Například že se ráno probudím a na obloze bude vykukovat sluníčko. Jaro se přibližuje, sice pomalým tempem, ale jednou se k nám určitě dostane a zas nastane čas, kdy chvíli neposedím na jednom místě. Budu vyhledávat cyklotrasy, které nabízí okružní jízdy, neboť nemám ráda trasy, po kterých se musím vracet stejnou cestou, kterou jsem přijela. Nejkrásnější pohled na svět není z koňského hřbetu, ale z cyklistického sedla

Jedna fotka, která vypovídá, jak se fotí v Americe. Rodina zajde ke kadeřníkovi, všichni se obléknou tak, aby spolu ladili, zajedou do prostoru, kde fotografové mají různá zákoutí a vyfotí spokojenou a načančanou rodinku z různých úhlů, v různých polohách, s různými úsměvy. Pouze vybrané fotografie pak rodina prezentuje. U nás k návštěvě fotografa dochází jen z nutnosti. Dnes už ani pro občanský průkaz není nutná taková návštěva. U nás se prezentují momentky, které rodinu zachycují při různých činnostech, kdy fotografie nás přenesou do doby, kdy jsme trávili příjemné chvilky společně s lidmi, které nám jsou blízcí. Takové momentky jsem sem přestala dávat, když jsem zjistila, že jeden člověk si zkopíroval z blogu mojí fotku s malou Eliškou, což nepovažuji za standardní chování a přimělo mě to k velké opatrnosti.

Světlo je lék. Podle odborníků ovlivňuje nejen naši psychiku, ale i celkové zdraví. Zvýšenou potřebu světla, ať už ze slunce či umělých zdrojů, vnímáme zvlášť citelně během zimních měsíců, kdy jsou dny krátké a slunečních paprsků je málo. Když ráno otevřu oči a za oknem se válejí šedivé chuchvalce mlhy, ze všeho nejraději bych zase zalezla zpátky do peřin a zůstala tam. Platí to i naopak. Jestliže venku svítí sluníčko, třebaže mrzne a fouká severák, mám chuť vyskočit z postele a začít něco dělat. To vše z prostého důvodu, sluneční záření totiž funguje jako přírodní antidepresivum. Dny se nám už pomalu prodlužují, k tomu pranostiky uvádějí: Na Boží narození o bleší převalení. Na Nový rok o slepičí krok. Na Tři krále o krok dále. Bleší převalení trvá přibližně minutu, slepičí krok odpovídá sedmi minutám a normální krok skoro čtvrthodině. Očekávaně se vše vyvíjí dobrým směrem, každá minutka prodloužení dne se počítá

Novoroční tradice a zvyky
Na tabuli máme stále vánočního skřítka, nějak se u nás zabydlel a já nemám to srdce ho smazat, odstranit z našeho domova. Myslím, že tu s námi ještě nějaký čas pobude přesto, že jsem se poslední den v roce činila, abych doma vše řádně vymetla, dokonce na řadu přišel i sklep. Snažila jsem se, abych měla veškerou práci dodělanou a do nového roku šla s pocitem dobře odvedené práce. Snažila jsem se, aby  byly dořešeny spory, nechala si doporučit advokáta, který rozumí SVJ a ukončil to neustálé zasahování do našeho soukromého vlastnictví. Říká se, jak na Nový rok, tak po celý rok. Všechny práce byly dodělány, vše bylo vyřízeno, ale nelenoším. Mám obavu, aby mi  to náhodou nezůstalo.

Novoroční oběd podle našich předků. Mohlo by se zdát, že sestavit novoroční menu je hračka, ale opak je pravdou. Podle předků bychom v tento den neměli servírovat drůbež, neboť by nám uletělo štěstí. Stejně tak je nutné se vyhnout rybím pokrmům, neboť s rybami by nám zas štěstí uplavalo. Výbornou volbou je čočka, která symbolizuje finanční pohodu. Pokud čočku doplníme o vepřové maso, můžeme se těšit na pohodový rok bez problémů. To je dáno tím, že prasátko je od nepaměti symbolem štěstí. Nedokážu si představit rok bez problémů, kdy se kousek od nás válčí, kdy ceny všeho vylétly nahoru a hodnota úspor neustále klesá. Proto jsme se rozhodli peníze raději investovat do sebe, do našeho pohodlí. Na Vánoce nebylo moc času na utrácení, ale zítra už jsme nachystáni. Konečně si mohu vybrat barvu, která nikdy nebyla na skladě, tj. šedou metalízu

Někdy stačí jediný paprsek slunce, aby zazářila duha. Někdy stačí málo, abychom potěšili lidi okolo nás. Dlouho jsem přemýšlela nad tímto novoročním přáním, co napsat. Pročítala citáty, hledala na netu a konečně jsem našla: ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK.