Uška
 

 Návštěvní kniha

    Oko - do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

 

       TOPlist

 úvodní stránka
Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji do našeho domova.

           _______________________________________________________________________________

Skřítek

Když urazíte domácího skřítka tím, že zanedbáte domácí práce, zapomenete mu stranou odložit trochu jídla nebo se o něj neúmyslně otřete špatným slovem, může se proměnit ve zlého šotka. Šotci domácí nacházejí veliké potěšení ze zlomyslných nehod. To nemohu dopustit! Zašantročení předmětů mohu tolerovat, ale domácí nehody, to už ne. Myslím, že dnes bude k večeři vaječná amoleta. Zatím nevím jakých rozměrů.

Existují skřítci? Ano existují. U nás občas působí skřítek jménem Karel. Je veskrze neškodný avšak škodolibý, dělá nepořádek a ukrývá právě potřebné věci. A proto jsem mu vyrobila domeček, aby měl kam schovávat. Teď už nebudeme muset hledat po celém domě a okolí, půjdeme rovnou ke skřítkovi domů.

Okrasnému česneku se u nás daří.

Sýrové česnekové rohlíčky
500g polohrubé mouky, 200g Hery, 100 g strouhaného sýra, 1 kostička droždí, lžička soli, 1 vejce, 100 ml mléka
náplň: rozetřený česnek se solí.     1 vejce na potření.
Promícháme mouku se solí a strouhaným sýrem. Uprostřed vyhloubíme důlek, do kterého rozklepneme vejce, nalijeme mléko, tuk a rozdrobíme droždí. Ihned (nečekáme až droždí vzejde) zpracujeme v hladké těsto. Necháme je 30 minut odpočinout. Pak je rozdělíme na 6 dílů, každý rozválíme na kruh a rozkrájíme na výseče. Na každý kousek dáme trochu česneku utřeného se solí a svineme do rohlíčku. Potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme kmínem a hrubozrnnou solí.

V jednom malém lučním pugetu co jsem právě dnes dostala je krása, něha, křehkost, jemnost.... Prostě nádhera, která mi udělá velikou radost.

Kopřivy rostou snad všude, ale sbírat se mají v místech, kde není slyšet kokrhání kohouta. Nejlepší jsou mladé rostliny sebrané do 20. května, protože pak jsou rostliny plné dusičnanů. Necháte-li je vykvasit v nádobě s vodou získáte výborné přírodní hnojivo pro zeleninu. Druhý sběr je možný od září.

Svůj letošní první a zároveň poslední jarní kopřivový čaj jsem stihla uvařit ještě v termínu 14. května.

 

Parní stroj  ze stavebnice  Merkur, byl  původně  mého  bráchy. Jako  malá  jsem si
s ním nehrála, ale jako velká jsem ho zabavila do sbírky starých nepotřebných věcí.

Můj gaučík pro panenky z již neexistující Liberty Mělník. Tu nám vytuneloval exministr Svoboda se Snopkovou. Takže toto je jediný exemplář a sedají na tom nejen panenky, ale i malé dětičky.

Jídlo si neodvažuji, ale pár starých vah mám.

 

Návod na tvarohovou buchtu jsem už dávala a teď vám dám recept na tvarohové mazání. Smícháte tvaroh, med a nastrouhanou citrónovou kůru. Je to mnohem chutnější a zdravější než tvaroh s cukrem. Určitě  vyzkoušejte.


Zrcadlo je další kousek mé bazarové závislosti.

Encyklopedie
Závislost je stav, kdy někdo je podmíněn okolností nebo situací, kterou potřebuje  ke své existenci.
Patologická závislost
je nekontrolované
nutkání opakovat své chování bez ohledu na jeho dlouhodobé důsledky.
Příznaky
Chuť předmětu závislosti
Vytlačování a zanedbávání jiných potřeb
Snížené sebeovládání
Zvyšování tolerance - tj. že osoba „snese“ čím dál větší množství a účinek je ve vztahu k množství čím dál menší, takže se zvyšuje potřeba.
Odstranění závislosti

Klasické odstranění je metodou odpírání. Dotyčný se učí jak se vyhnout rizikovému chování. Velice často je toto spojeno s celkovou změnou životních návyků, prostředí a lidí se kterými se dotyčná osoba schází.

Takže jsem závislák na bazarech, mám to nastudovaný a může za to celý kolektiv virtuálních kamarádek. Kdyby nedávaly inspirace a návody, tak jsem úplně zdravá holka :-)))  Ale pozor, je to silně nakažlivé.
Tak krásnou vázu s patinou, jsem nemohla v tom bazaru zanechat!!!

1. máj 2011
Prvomájové políbení pod rozkvetlou třešní prý ženě zaručí, že neuschne a bude po celý rok krásná a přitažlivá. Nechte se proto vylákat jarním sluncem a užijte si vůni rozkvetlých stromů a polibku pro krásu. Je to levnější než zaručené zkrášlovací kosmetické prostředky :-)

Pokud chcete zkusit stoletý recept na mazanec,  tak neváhejte. Dříve jsem zkoušela recepty z různých kuchařek, ale výsledek byl žalostný. Nakonec jsem dostala recept od sousedky , která ho má od babičky, která se učila vařit v klášterní škole: 500g polohrubé mouky, 110 g másla, 75 g cukru + vanilkový, 50 g droždí, 1 vejce + žloutek, sůl, mléko, citrónová kůra, rozinky, mandle. Nakonec na mazanci rozstřihnout kříž a namazat rozšlehaným vejcem. Vložit do horké trouby a po 10 minutách zmírnit teplotu.

Ptáci hnízdí dřív
O tom, že se na Zemi v posledních desetiletích mění klima, už pochybuje jen jeden člověk. Vědci se však dosud nedohodli, zda jde o jev, odehrávající se v rámci jakýchsi pravidelných cyklických změn podnebí a nebo zda je hlavním viníkem člověk a jeho sobecké chování vůči rodné planetě. U nás na chalupě se už hnízdí ostošest. I já jsem si udělala svoje hnízdečko na velikonoční vajíčka.

V  posledních letech získává čemeřice stále více obdivovatelů pro svoje brzké kvetení. Po jarním odkvětu zdobí zahradu po celý rok krásnými, stále zelenými listy. Dříve jí čarodějnice používaly do různých mastiček, které měly zajišťovat věčné mládí, krásu a neviditelnost. To jsem zatím nezkoušela, ale vím, že jsou prudce jedovaté. Jak rostliny, tak kořeny i semena.

To jsou  moje poslední  puntíky, ale  musela jsem  vám ukázat, na co je využívám.

1. květen
Pranostika říká, že prší-li na prvního máje, bude později sucho a neurodí se víno. To by pro nás milovníky červeného nebylo moc dobré, tak doufám, že pršet nebude a úroda se vydaří. U nás 1. května slavíme narozeniny a já vlastnoručně vytvořila malý dáreček pro obdarovaného. Doufám, že se bude líbit, neboť zapíchnutí třísky, co jsem si při zhotovování vrazila do prstíku bylo opravdu bolestivé.
Tentokrát jsem vytvořila puntíky z připínáčků.

Současné počasí nám dovoluje již vysedávat venku.

K jaru patří i lehká jídla a asi víme proč :-) Jelikož jsem zakoupila keramické strouhátko na česnek a zároveň český česnek paličák, tak jsem přemýšlela jak toho využít. Nakonec jsem se rozhodla pro tvarohovou pomazánku. Je to rychlé, zdravé a chutné. Stačí smíchat tvaroh, česnek, sůl, pepř a trochu zakysané smetany na zjemnění. Na topince je to opravdu vynikající svačinka.


 

Ajka
Avi
Beaute
Danah

Evík
Janka
Jaruška

Jolana
Kavaza
Lennka
Lorelai
Marionneta
Magdík
Mokopa
Monis

Radja
Rita - Zuzí
safrýsek
sar
Sharka
Spetulka
Taema
Valinka
Vasa
Vendy