Uška
 
  
Úvodní stránka

 

  Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže

Srpen 2019 

Protože já nerada vyhazuji kovové předměty, tak jsme ze zbytků prken
a vratových šroubů vyrobili stolek pod umyvadlo.

Poslední dobou se u nás dějí rozsáhlé renovace, zatím vlastními silami. Když už jsme udělali nový plot, tak jsme si dodali odvahu a pustili se do vrat. Tedy rám jsme si nechali udělat kovový, to bychom nezvládli. Ale prkna jsme vlastnoručně nařezali, ohoblovali a přišroubovali na rám. Přiznám se, že nejvíc práce nám dal ten zatracený oblouk. Předcházelo mu trochu dohadování jak na to, jak má vypadat, ale už je tam. A protože mi bylo líto železných pantů ze starých vrat, zakoupila jsem kovářskou barvu, natřela je a našroubovali jsme je na vrata i když jsou panty z této strany vrat nefunkční. Domnívám se, že tu velkou dřevěnou plochu trochu rozbily.

Po parku se prochází velké množství pávů. Páv byl vždy znakem vznešenosti a pro jeho majitele to bylo potvrzení vyššího postavení a luxusu. Píšu o minulosti. Dnes i u nás na vsi mají lidé pávy k nelibosti všech blízkých sousedů, neboť páv od časného rána ječí, že se málokdo v sousedství spokojeně vyspí.

Park má čtvercový půdorys a nacházejí se v něm některé velmi cenné dřeviny, s jakými se můžeme setkat poměrně zřídka. Park je velice pečlivě udržovaný a moc se mi líbilo, že ze starých stromů byly vyrobeny netradiční lavičky, které jsou roztroušeny v zákoutí parku. Procházka parkem zklidní mysl, protože jen opravdu málo návštěvníků zavítá do parku, ač o samotný zámek je velký zájem.

Zámek Ploskovice je honosná barokní stavba, efektní zejména při pohledu zdola z parku. Vystavěn byl v letech 1720 - 25 a základní budova má po stranách dvě obloukové arkádové galerie zakončené užitkovými budovami. Krásná stavba, ale když jsem se při pohledu na velikost stavby  zamyslela nad životem většiny lidí z té doby, kdy celé rodiny bydlely v jedné místnosti, rodiče pracovali od rána do večera na polích, aby uživili své děti, zdají se mi takové stavby trochu zbytečně okázalé.

Třapatky jsou rostliny, které kvetou celé léto až do prvních mrazů. Po odkvětu stačí u země ustříhat a příští rok kvete opětovně. Většinou prozáří zahradu, ale u nás je vysazená před tmavý plot, pro potěchu kolemjdoucích. Na zahradě mám ráda bíle kvetoucí rostlinky, jen občas je povolena jiná jemná barvička a to jen v malých dávkách.

Aktivní odpočinek na kole a na lodi
Dovolená na kole a na lodi je čistá relaxace: výlety na kole bez stresu, bez stěhování do nového ubytování. Jezdit můžete jako pár, ve skupině nebo samostatně - podle libosti. Na našich lodních a cyklistických trasách poznáte rozmanité cyklistické stezky a vodní cesty idylickými krajinami a pulzujícími městy s historickým centrem. Na kole si můžete každý den užít nové cyklostezky. Ráno se v přátelské posádce podává dobrá cyklistická snídaně, obvykle jako bufet. Každý si může připravit oběd s chlebem, ovocem, občerstvením a pitím. Po snídani nebo po etapě lodí vyrazíte na kole. Denní cyklostezky jsou vybírány tak, aby byl stále ještě čas na prohlídky památek a přestávky. Na dohodnutém místě setkání v odpoledních nebo večerních hodinách se znovu setkáte na palubě. Večer šéfkuchař podává večeři o třech chodech nebo bufet. Pokud si jen chcete odpočinout na jeden den, můžete zůstat na palubě a udělat si pohodlí ve společenské místnosti.Takto se staráme o cizince, kterým cestovní kancelář zařídí loď, jídlo, ubytování i kolo, buď obyčejné nebo elektrokolo. Není to úžasné. Jen je lepší se takovému pelotonu na cestách raději vyhnout.

Využíváme pěkného počasí a plníme si sny
Vždy jsem chtěla prozkoumat rozsáhlý park kolem zámku ve Veltrusích. Nyní jsem si zámecký park projela na kole. Je to park, který se přibližuje volné krajině a patří k pěti nejstarších parků u nás. Jeho rozloha je 298 hektarů, takže se jen tak projít nedá. Sedli jsme tedy na kolo, dojeli do Veltrus a projeli si park s nádhernými starými stromy. Domů jsme se vraceli přes přívoz v Lužci,  který má být letos zrušený, takže jsme využili jednu z posledních možností se nechat převézt přes Vltavu. Ujeli jsme přes 50 km, ale byli jsme naprosto spokojeni a překvapeni vesničkami kolem Vltavy.

Okurky rostou jak z vody, nakyselo jsou nejchutnější.