Uška
 

 Návštěvní kniha

    Oko - do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.       TOPlist

  úvodní stránka

        
           Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji do našeho domova.

           ____________________________________________________________________________ 

Zeleninový záhon je vytvořen pískovcovými kvádry,
které akumulují teplo a v noci jej rostlinkám předávají.

Máta citrónová voní mentolem. Má desinfekční a znecitlivující účinky.
Za to, že ulevuje i při bolavém žlučníku, ode mne dostala
jmenovku z přírodního kamene :-)

Pítko s kameny se ptáčkům zamlouvá.
Při čekání na koupel si každý ptáček vybere ten svůj kámen.

Pro našeho pštrosa jsem našla místo na pařezu,
které jsem obložila kameny.
 

Krásu a neocenitelné vlastnosti kamenů vnímám čím dál víc a nedokážu si svoji zahradu bez nich představit. Kámen se dá v zahradě použít téměř ke všem účelům a uplatní se ve všech možných velikostech. A tak v žáru těchto dnů hledám a přenáším kameny, přesazuji keře a věřím, že to vydržím já i ty rostlinky.

Bělotrn kulatohlavý v plné kráse. Stačí se jen zastavit,
rozhlédnout a zjistíme jak příroda umí čarovat.

Zelené fazolky. Přiznám se, že jako dítě bych je určitě ani neochutnala. Školní jídelna mi dokázala znechutit určitá jídla, kterým věkem přicházím na chuť. Nejspíš kuchařky neměly kdy hlídat čas vaření některých potravin, takže  konzistence mnoha jídel byla spíš kašovitá. Nepomohl ani zástup učitelského sboru v čele s rozčileným soudruhem ředitelem, abych taková jídla pozřela. Pokud byly na jídelním lístku vařené těstoviny, tak jsem školní jídelnu obcházela obloukem a donedávna jsem doma tvrdila, že těstoviny nemohu, neboť bych se opupínkovala. Nakonec i tento odpor byl překonán. Je zřejmé, že časem se opět každý dopracujeme do stádia, kdy nás čeká kašovitá strava :-) Ale zatím vařím al dente a musím se přiznat, že fazolkám na zahrádce každoročně vyčleňuji o něco větší prostor.

Maliny jsou plody plné zdraví

Žlutooranžové květy měsíčku lékařského prozáří celé zahrady.
Většinou si ani neuvědomujeme, jaká léčivá síla se v nich nachází.
Masti ničí mikroorganismy, takže se hodí na veškeré bolístky. 
A hlavně, značně podporují tvorbu nových tkání.
Když o tom tak přemýšlím, měla bych se namazat od hlavy až po paty :-)

Neodolala jsem ani tomuto litinovému lívanečníku. Je to můj sedmý
kousek do sbírky. Zatím máme kde spát, tak o co jde :-)

Každou první sobotu v měsíci se pořádají za zámkem v Zákupech bleší trhy. Takže jsme vyrazili trošinku se pokochat. "Naštěstí" začalo poprchávat, pánové utekli a já měla čas se nerušeně procházet mezi stovkami stánků s různými zbytečnostmi. Musím přiznat, že jsem si to náramně užívala a občas jsem i neodolala :-)

Klady a zápory chaloupky na vršku
Před několika lety jsme si zakoupili vytouženou chaloupku. V době záplav v naší republice jsem viděla nesmírný klad, že chaloupka stojí na vrcholu kopce. Vždyť voda se na kopci nikdy neudrží. Po krátké době rekonstrukcí jsme zakoupili kola a dali se do objevování okolních krás. Krajina je velice rozmanitá. Pozorovat její proměny mi dodává energii k překonávání nepříjemných situací, které život přináší. Vždy natěšená na krásný výlet nasednu na kolo a jedu z kopce bez jediného šlápnutí několik kilometrů, pouze sleduji okolní krásy. Teda přiznám se, že byly i nepříjemné pády při takovém rozhlížení, ale to mne neodradilo od dalších výletů. Jednoho krásného dne jsem pocítila velkou nevýhodu chaloupky na vršku. Jestli to přišlo s přibývajícím věkem nebo je za tím částečná pohodlnost, netuším. Ale je to tu stále! Při každém návratu z výletu se musím vyškrábat nazpět do výšin, které tak miluji. Několik kilometrů nejprve úporného šlapání a nakonec strkání a podpírání se vzájemně s milovaným kolem. Hlavně za horkých dnů, na rozpálené asfaltové silnici závidím motor všem vozidlům, která mne předjedou a mizí v dáli. Myslím, že lepší už to nebude. Ale nevzdávám se. Jsou ještě místa, kam auta dojet nemohou.

Levandule obsahuje léčivé silice, které pomáhají k hojení drobných ranek.
Takže levandulová mast je příjemným zpestřením pro mou pleť.

Levandule patří k nejoblíbenějším rostlinám letních záhonů. Milujeme ji pro omamnou vůni a modrofialovou barvu. Svazečky čerstvé i sušené levandule ozdobí a provoní náš byt. Navíc tato vůně zahání stres, tak proč ji nevyužít.

Všem přeji nádherné a slunečné léto. Ono toho sluníčkového léta zatím moc nebylo, ale musíme doufat, že tepla co nejdříve přijdou. S teplem přijdou i dny, které budeme trávit na zahradě u bazénu a budeme vyhledávat nějaký ten stín.


 

Ajka
Avi
Beaute
Danah

Evík
Janka
Jolana
Kavaza
Lennka
Lorelai
Marionneta
Magdík
Mokopa
Monis

Rita - Zuzí
safrýsek
sar
Sharka
Vasa