Uška
 

 Návštěvní kniha

    Oko - do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.       TOPlist

  úvodní stránka

        
           Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji do našeho domova.

           ______________________________________________________________________________


 

 

KRÁSNÉ VÁNOCE to nejsou jen dárky, překvapení a hodování, ale především láska a porozumění. Přeji Vám, ať je po Vašem boku vždy někdo, s kým se můžete o to všechno podělit. A pod stromečkem? 365 dárků a v každém jeden krásný šťastný den pro rok 2014.

 

Venku přituhuje a to je čas na krásné předvánoční výlety. Donesla jsem jmenovkyni Ušce vánoční dekoraci a zapálila svíčku k narozeninám. Nemáme společnou pouze přezdívku, ale i den narození.  Pak jsme vystoupili na hrad Kalich, pod kterým Uška leží. Opravdu si vybrala krásné místo. Tento hrad postavil Jan Žižka v roce 1421 a nezávidím jeho poddaným výšlapy nahoru s proviantem. Ale je pravda, že pokud spěchali dolů, tak zkratkou po zadku ze skály by to byl mžik :-)

Sáňky jsou už připravené

Blíží se bílé Vánoce

Můj pohled z okna směřující od hrnku ranního čaje v době, kdy nikam nespěchám. Posedím u stolu a dívám se přímo na náměstí, kde je starý jasan. Je krásné jej pozorovat, jak se mění podle ročního období a počasí. Je zajímavé pozorovat ty, co sedí pod stromem. Ráno to jsou školáci,  dopoledne maminky s kočárky, odpoledne manželé čekající na nakupující ženy, večer tu sedává omladina a v noci opilci s krabicovým vínem. Čas se tu zastavil, městský ruch se odehrává o kousek dál.

Prosincové počasí je vrtkavé. Venku padá sníh, fičí severák
a tak trávím předvánoční čas u šicího stroje.

Ne všechno se musí používat dle návodu.
Takové pleťové tampóny dokážou být i krásné.

Medová hnízda  -  velice chutná, ostatně jako vždy, když použijete ořechy.

250g hladké mouky, 100g moučkového cukru, 150g másla, 1 žloutek, vanilkovou tresť, na špičku nože prášek do pečiva
náplň: 100g vlašských ořechů, 100 g medu

Vypracujeme těsto, necháme odpočinout. Pak vyválíme na váleček a krájíme na kolečka. Do každého kolečka uděláme důlek, do kterého dáme náplň. Neroztéká se, takže nemusíme šetřit. Pečeme do zlatova při 170°C.

První neděle adventní, začíná pro nás doba zklidnění. U nás žádné přehnané zdobení neprobíhá, mám ráda jednoduchost. V tomto případě nastříkané
kamínky bronzovou barvou, aby vše ladilo.

Opět jsem selhala! Když jsem šla kolem bazaru, (přiznám se, že to nebyla náhoda) nevydržela jsem! Výsledek vidíte. Nejdřív jsem držela jen jeden kousek, ale nechte tam ten druhý, když po celou dobu svého bytí byly jen spolu. Takže jsem vzala i druhý svícen. Štěstí, že jich neměli víc :-)  Ta klička mi prostě učarovala. Její pomocí si svíčku spustíte až dolů a když ubývá, tak ji můžete vystrkovat výš a výš. Vyčistěním sice svícny přišly o svou starou patinu, ale oni ji časem opět získají.

Kdo by neměl rád mihotavé světlo svíček?

Myslela jsem si, že už těch zbytečností mám na chalupě dost, ale když jsem narazila na tento stojan na šperky, tak jsem neodolala. Nyní dávám příležitost svým blízkým, aby jej zaplnili. Výběr nechávám plně na nich, do toho jim mluvit nebudu. Oni vědí, že brilianty nemusím, ale nápadité stříbrné masivní šperky miluji.  

Svatý Martin už se kolem nás mihnul, ale sníh zatím nezanechal. Pošmourné počasí je jako stvořené pro zkoušení nových receptů v kuchyni. Některé se vydaří, jiné méně, ale zatím se vše snědlo. Jako vždy je zájem o sladkosti před Vánoci, později už zájem na nějakou dobu vymizí a cukroví budou zobat pouze ptáčci na naší zahradě.

In vino veritas, in aqua sanitas - ve víně je pravda, ve vodě je zdraví

Podzim je období s typickým výskytem mlh. Obraz se mění každou minutou.

Kouzlem netradičního nábytku je fakt, že každý kus je originálem. Proto si můžu být jistá, že se nesetkám s tím, že by měl někdo stejný kousek.  Když vidím něco neobvyklého, tak bez toho nemohu odejít. Cestou domů přemýšlím, co s tím udělám. Mám ráda staré věci, ale vždy je vydrhnu nebo natřu a udělám si vlastní patinu. Jinak bych je nemohla používat. Když jsem vezla tuto skříňku domů, tak jsem nemohla přijít na to, co s ní udělám a kam ji dám. Norské selky by jí natřely. Určitě na bílo. Ale co s ní udělám já? Pak jsem ji postavila do pokoje a ono se to ukázalo samo. Vydrbala a napustila jsem ji lazurou a už je součástí našeho pokoje.

Nekopejte do prašivek, sice nejsou jedlé, ale určitě jsou pěkné.


 

Ajka
Avi
Beaute
Danah

Evík
Janka
Jaruška

Jolana
Kavaza
Lennka
Lorelai
Marionneta
Magdík
Mokopa
Monis

Rita - Zuzí
safrýsek
sar
Sharka
Spetulka
Taema
Valinka
Vasa
Vendy