Uška
 

 Návštěvní kniha

    Oko - do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.       TOPlist

  úvodní stránka

        
           Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji do našeho domova.

           ____________________________________________________________________________
 

Dnes jsem prvně vyzkoušela vánoční dárek, přenosné ohniště z masivní oceli. Ježíšek nebyl žádná padavka, přinesl to největší, tedy i nejtěžší. Ale výhody má veliké, oheň se dá přemístit podle místa posezení a hlavně natočit podle větru. Teď už potřebuji jen rošt o průměru jednoho metru. Vím, že jej v obchodu neseženu, ale všechno se dá něčím nahradit, jen přijít na to čím. Nějaký nápad se snad zrodí a pak můžeme grilovat pro celou ves.

Kdo maže, ten jede, aneb základní údržba kola se musí provést již nyní, neboť štěstí přeje připraveným. A já chci být připravena. Kolo bylo celou zimu zavřené v kůlně, takže dnes bude očista, pumpování a promazání. Sice to není moje práce, já na něm jen jezdím a občas jej otřu, aby na silnici nejezdila hrouda prachu. Moje dnešní úloha bude pouze dohlížet na správné promazání tou správnou mazničkou. :-)

Den svatého Valentýna nedržíme, ale když už jsem pekla pro mou polovičku kakaové sušenky, tak jsem jim dala aktuální srdíčkový tvar. Vyplatilo se :-) Dostala jsem srdce ze železa.

Půvab jara se ukrývá právě v malých květech sněženek a bledulek, krásných tak, jak je příroda stvořila, člověkem nijak nešlechtěných. Kdyby mi někdo chtěl věnovat kytku, tak určitě by mi udělal radost právě touto malou, nenápadnou a něžnou krásou.

Jaro je na dosah. Je únor a na zahradě máme nádherně rozkvetlý pařez, sněženky a čemeřice. Pomalu si balím kufry a plánuji zahradní úpravy :-) Mimochodem, dnes jsem zapíchala pár česneků a cibulí :-) Sice země byla blátivá, ale za brzkou sklizeň to ušpinění stojí.

Žena v Berlíně - film, který si můžete stáhnout
„Jak máme teď žít? Válka mění slova. Láska už není to, co bývala...“  Smutné drama o ženách na konci druhé světové války. Jsou věci o kterých se špatně mluví i píše. Fakta, které by mnozí raději zamlčeli. Silný příběh popisuje každodenní strach, beznaděj, znásilňování...  Myslím, že tento film určitě stojí za shlédnutí. Dny trávím bez jediného úsměvu. Rozřezaná pusa mi to stále nedovolí, takže jsem si pustila něco krásného a smutného, abych si uvědomila, že moje bolístka je nepatrná prkotina.
 

Včera jsem měla velkou kliku, našla jsem v sobě převeliké rezervy odvahy. Celý život mi zubař mohl dělat v puse divy, ale jak by vzal do ruky kleště, tak bych mu asi ukousla ruku. Prostě panická hrůza z trhání. Poslední dobou moje dásně nějak zlobí a protože nechci přijít o zuby, tak jsem navštívila specialistu na dásně. Osmičky prý jsou semeništěm bakterií,  musí ven, dáseň nad jedničkami jde nahoru, neboť jí tam táhne uzdička, která musí pryč. Osmičky jsem odmítla vydat. Uzdičku jsem si řekla, že přežiju, když tento zákrok prý dělají i malým dětem. Jenže co čert nechtěl, osmička se mi najednou nezdála, začaly u ní divné tlaky. A tak jsem si při jedné návštěvě sama řekla o vytržení! Nakonec dělali uzdičku a osmičku najednou. Výsledek byl ten, že osmička byla hned venku a uzdička byla malá operace, po které mám tři stehy, bolí mě i nos. Toto bych dělat svým dětem určitě nenechala :-(  

Kostelíček svatého Ducha leží na kopci, který byl upraven italskými mistry terasovitě, aby se zde mohla pěstovat vinná réva. Bohužel zub času si značně pochutnal jak na kostelíku, tak na terasách. Ke kostelíku vede stoletá lipová alej s křížovou cestou. Nádherné místo s výhledem do okolí, kam se ráda vracím v každou roční dobu.

Na chalupu nejezdím s kabelkou a tak se mi občas stává, že zapomenu telefon, diář s  důležitými daty, křížovky a podobné nezbytnosti. Proto jsem si ušila malou přenosnou kancelář a teď jen doufám, že vysvitne sluníčko, abych už mohla svou kancelář zavěsit na rozkvetlý strom, pod kterým bude lehátko. Klidně i s peřinou. Hlavně, že budu mít vše potřebné kolem sebe, kancelář i slunce:-)

Slaninový scones
Tuto dobrotu jsem našla na netu a musela ji vyzkoušet. Předtucha nezklamala, už podle ingrediencí jsem tušila, že to bude vynikající ňamka k posezení s přáteli a sklenkou.
200 g anglické slaniny, 100g nastrouhaného sýru, 200 g hladké mouky, 1 lžička soli, 1 lžička cukru, 3 lžičky prášku do pečiva, jedna zakysaná smetana, 50 g másla nakrájeného na kostičky, jarní cibulky, trochu nějakého koření co máte rádi. U nás převládá gyros.
Slaninu nakrájíme na kostičky a opečeme. Vše ostatní smícháme a přidáme slaninu, nakrájené cibulky. Můžeme přidat trochu vody, ale tady pozor.  Těsto musíme vyválet na tloušťku 1,5 cm, z těsta musíme vykrajovat skleničkou kolečka, takže nesmí být moc řídké.  Pečeme v dobře vyhřáté troubě cca 200 °C dozlatova.

Je hezké, že nastal čas kdy se nestaráme jen o své bydlení :-)

I letošní zima je mírná, vhodná pro toulání. Že by opravdu nastalo globální oteplování? Může to být i tím, že nám zamrzá ekonomika, tak alespoň počasí nás nenechá zmrznout.

Červená řepa pro krásu, plodnost a dlouhověkost
Zimní období prověřuje naši imunitu. Při prvních příznacích nachlazení sáhneme po citronu, ale pomoci nám může i nedoceněná červená řepa. Obsahuje draslík, hořčík, železo, jod, mangan, zinek, vitamin C a E ... Prostě vše to, co je pro nás ženy, tak důležité. Řepa u nás v lednici nechybí, ale občas čeká na své zpracování tak dlouho, že povyroste :-) Recepty na vaření a pečení ignoruji, nechci ničit ten koktejl zdraví, co se mi nabízí. Stačí nastrouhat, přidat kysanou smetanu, sůl, pepř a je tu vynikající salát.
.

Cibulové mafinky
2 větší cibule + lžičku cukru, 300 g polohrubé mouky, 1vejce
olej dle vlastního uvážení, prášek do pečiva, 2 lžičky soli, pepř
kelímek smetany, trochu vody dle hustoty těsta
Cibuli nakrájet na kostičky a osmahnout, ke konci přidat lžičku cukru.  Všechny suroviny v míse smíchat, oleje přidat dle vlastního uvážení a vlastní povánoční diety :-)  Já ještě namlela trochu pepře a přidala polévkové koření. Ostatně těsto můžete ochutnávat a přidávat co je libo. Je to rychlé pohoštění nebo snídaně.

Kdo šetřil na tak krásných dveřích? Určitě by si zasloužily lepší kliku. Ale to tak kdysi bylo, neuměli jsme si vážit řemeslné práce. Možná ti, co tomu rozuměli museli topit v kotelnách, vykládat vagony a jiné činnosti, u kterých se očekávalo, že jim zakrní mozek.  Je mi líto krásných dveří, které přímo volají po údržbě. Vydržely by tu zdobit ještě dalších sto let.

Obyčejné koláče?  Omyl.  Takové jste ještě nejedli.
500g hladké mouky  250ml mléka  200g másla  8 lžic cukru 20g droždí 3 žloutky sůl Náplň: Lučinu + hustý puding (uberete mléko)      Žmolenku na posypání

Lučinu dělám tak, že smíchám velký tučný bílý jogurt se zakysanou smetanou a nechám odkapat na cedníku, na kterém rozložím plátýnko. Lučinu s vlahým pudinkem smíchám a osladím dle vlastní chuti. Koláčky peču v troubě při 200°C asi  10 minut. V troubě mívám plechovku s vodou. A nyní přijde na řadu to, co dodá koláčkům naprosto ojedinělou chuť. Ihned po vytažení z trouby je mašlovačkou dostatečně potřu rozpuštěným máslem s rumem, a to po celém povrchu. Na rumu nešetřím. Výsledek je naprosto vynikající, takové koláčky prostě nikde nekoupíte, takže musíte upéct sami :-) Ale všichni, kterým tento skvost nabídnete, vás budou milovat až do své smrti :-))))

Životní klika
Štěstěna není magická schopnost nebo dar z nebes.  Nejnovější výzkumy dokazují, že naši štěstěnu ovlivňuje způsob našeho myšlení a chování. A dobrá zpráva pro nás: schopnosti přitahovat šťastné události se můžeme naučit. Pokud nemáme rádi sami sebe, budeme se pořád za něčím honit a nebudeme mít klid. Asi musíme být trochu sobečtí a kus lásky dát sami sobě :-)

Přeji vám všem co nejvíce krásných dnů v novém roce 2015

Životní cesty bývají klikaté a plné výmolů. Často stačí pozitivní slovo, laskavost, úsměv, který opravdu nic nestojí a svět bude hned krásnější nejenom pro nás.


 

Ajka
Bára
Jana
Janka
Jana
Lennka
Lorelai
Marionneta
Magdík
Mokopa
PL
Renata
Rita - Zuzí
sar
Sharka
Tereza
Veronika