Uška
 
  
Úvodní stránka

 

 Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže

Březen 2021 

Na netu jsem našla recept na luxusní tyčinky se zakysanou smetanou. Je jaro, tak jsem to pojala trochu jarně, vykrajovala jsem ptáčky, kočičky, srdíčka a jiné tvary. Luxusního na chuti nebylo nic. Luxusní byla pouze ta konzumace na zahradě, a to i přes chladné počasí.

Jak zařídit byt, když trpíte úzkostmi?
Čím méně vzorů budeme v domácnosti mít, tím lépe. Vzorované tapety nebo textilie vypadají krásně, dodají místnosti na výjimečnosti, ale mají jeden negativní efekt. Neustále na nás působí. Když se rozhlédneme po místnosti, naši pozornost upoutají vzory a výrazné barvy. Naopak pastelové odstíny, barva dřeva, bílá a šedá zůstávají v pozadí a nijak nás nerozptylují. Při pocitu úzkosti je dobré se nenechat zbytečně rozptylovat okolím. Asi každý v této době zažívá nějaké obavy, proto je dobré si doma vytvořit poklidnou atmosféru. Já si na podzim zařídila vlastní pokojík z oblíbených starých kousků nábytku, které jsem posbírala po chalupě. Letos přibyde jedno široké ležení a mám svou oázu klidu, kde si budu moct číst, luštit křížovky, dávat si po obědě šlofíka. Vstup všem negativním myšlenkám je zakázán.

Všem přeji krásné sluníčkové dny. Jaro se ozvalo v plné síle. Konečně jsem se mohla pustit do zkrášlování záhonů. Některé kytičky po letošních silných mrazech potřebovali vyměnit, tedy jsem navštívila OBI. Přesto, že měli napsáno, že je otevřená pouze zahrada, nikdo nás z ostatních prostorů nevyháněl. Byla jsem jak Alenka v říši divů. Po roce jsem navštívila i jiný obchod než s potravinami. Moje drahá polovička říkala, že jsem jak venkovanka, kterou prvně vypustili do města. Nejspíš se bál, že mu přibude nějaká práce, když jsem obdivovala nové vzory na plovoucích podlahách a myslela si, že bychom doma potřebovali nějakou změnu. Tedy změny zatím dělám jen na zahradě. Chvíli se potýkám s hráběmi, chvíli s motykou, pak zas se štětcem. Seju a pleju, nevím co udělat dřív. Ale když se teploty vyhoupnou nad 15°C, nevydržím a sedáme na kola, práce počká. Dobré je, že když se vrátíme z výletu, mohu se na zahradě osprchovat za zpěvu ptáků. Voda v solární sprše je dostatečně teplá i pro takové neotužilce jako jsem já.

Každou odstřiženou větvičkou kočiček ubíráme právě probuzeným včelám a čmelákům první potravu.

Nejen my lidé jsme pro nepřízeň počasí zalezlí doma v teple. I ptáci jsou uschovaní a čekají na slibované teplo. Meteorologové nám slibují oteplení již za tři dny. Pak se zahrada stane pěkně rušnou. Ptáci se budou chystat na hnízdění. Samci svým zpěvem budou vábit samičky a přemlouvat je, aby zůstaly v jejich teritoriu, tedy v keřích naší zahrady. Vědí, že tu budou mít vždy plné pítko čisté vody, že tu mají dostatek keřů a stromů, dostatek ptačích budek pro úkryt. Protože ta doba ještě nenastala, musíme si vystačit s ptáčky háčkovanými.

Budoucnost teplárensko-elektrárenské lokality Mělník
Elektrárna Mělník funguje již více než 60 let, část jejích provozů byla v 80. a 90. letech přestavěna na teplárenské. Po roce 2020 dochází v lokalitě k významným změnám, kdy se elektrárna zcela přemění na teplárnu. Změny s sebou ponesou odstavení starých zařízení, které nahradí nové, menší, moderní zdroje. Tím dojde ke snížení celkového výkonu a zároveň k výraznému zlepšení životního prostředí. ČEZ už na letošek ohlásila plán na odstavení uhelných zdrojů a jejich nahrazení zemním plynem. Jsem ráda, že se nám trochu pročistí vzduch. Snažím se za sebou zanechávat co nejmenší možnou uhlíkovou stopu už tím, že neplýtvám, třídím, šetřím zdroje. Za svůj život jsem už zasadila více než čtyři stromy, které by měl každý člověk zasadit, fungují jako plíce planety. Proti elektrárně je moje činnost nepatrná jako kapka v moři, ale věřím, že i tyto kapky od každého z nás jsou prospěšné

Stále jen slyšíme, že se situace s koronavirem nelepší a nikde není vidět světlo na konci tunelu. Zachovat si pozitivní myšlení i po tak dlouhé době je pro mne stále těžší. Jediná moje spása je, že nám ještě nezakázali se hýbat. Protože na moji mysl pohyb působí jako to nejlepší antidepresivum. Jsem občan celkem poslušný, veškerá nařízení chápu a dodržuju. Ale to, že bych se na kole měla pohybovat pouze v katastru své obce, jsem nepřijala. Jízda na kole po sousedních vsích ještě neznamená, že někoho mohu nakazit. A pokud je dovoleno nakupovat po celém okrese, tak zrovna si jedu nakoupit svačinu do vzdáleného města a těžko mi prokáží opak. Neměli by z nás dělat lidi bez vlastního myšlení. Čerstvý vzduch je pro zdravé tělo zcela nezbytný a pohyb na čerstvém vzduchu posiluje obranyschopnost organizmu. Sluníčko nám zajišťuje příjem vitamínu D, který je v této době tak důležitý. Řídit se vlastní hlavou je nezbytné. Nenechám se nikým nutit, abych obcházela kapličku na návsi

Žijeme v systému, který se snaží programově už z dětí od šesti let vyrobit dokonale obroušená kolečka, poslušné zaměstnance, občany kteří budou ochotní dělat, co je nebaví, výměnou za peníze a vidinu povýšení. Konzumenty, kteří budou kupovat víc, než potřebují. Mnohem víc. Konzumenty, kteří se reklamou nechají zatlačit do pocitů méněcennosti a uvěří, že nakupování jejich trable vyřeší. Lidi, kteří nebudou přemýšlet o tom, co opravdu potřebují. Budou trávit v práci spoustu hodin, aby si mohli koupit věci, které nepotřebují, ale které v televizních reklamách tak krásně vypadají, které mají jejich známí, a bez kterých ten úspěšný život nejde navenek prezentovat. Až se jednou zas otevřou obchody, lidé budou mít možnost trávit hodiny v obchodních centrech, protože v současné době mohli jen do přírody a té už mají dost. Tlak z reklam bude velký, přeci jen ekonomika se může rozhýbat pouze spotřebou. Máte starou lednici, vyhoďte ji, ušetříte za elektřinu. Letošní trend v oblékání jsou barvy podzimu, přeci nebudete chodit v jiných barvách, podívejte, jakou jsme pro vás přichystali nabídku v podzimních barvách. VYDRŽTE. I v modré barvě se dá trávit čas se svými potomky, dřív než dorostou do puberty a nebudou o vaši přítomnost vůbec stát. Zařadí vás mezi starce, kteří ničemu nerozumí, natož aby rozuměli jim  Na letošní Velikonoce se nebudou prodávat pomlázky. Každá žena chce být vyšlehaná, aby neuschla. Už dnes připravte mužům návod, jak se dá taková pomlázka uplést, ať mohou trénovat. Ještě, že nezakázali prodávat vajíčka. Myslím, že to bychom my ženy nezvládly, ať si někteří nezdvořáci myslí, co chtějí

Na všem špatném se dá najít i něco pozitivního. Z důvodu letošních dlouho přetrvávajících chladných dnů, nám něžná krása na záhonech vydrží o něco déle. Sněženky již ve svém názvu nesou slovo sníh, odolávají náporu sněhu a mrazu. Miluji drobná kvítka, která se svou krásou a odolností nedají srovnat s nejdražšími květy světa

Už to není půl milionu klientů, ale 499 999 klientů. Konečně jsem se rozhoupala k opuštění Komerční banky. Netušila jsem jak je to jednoduché, pouze zajdete do jiné banky, uvedete číslo účtu a oni za vás vše vyřídí. Žádné přepisování trvalých příkazů. Že existují takové služby, jsem ani netušila. S Komerční bankou jsem byla nespokojena pro přístup ke klientovi, pro nesmyslné žádosti o tom, od koho máte příjmy. Nyní pro neznalost produktů, které nabízejí. Žádala jsem o účet zdarma, tak jak nabízí většina bank. Bylo mi řečeno, že mám účet zdarma, pouze mi strhávají peníze za balíček transakcí. Zřejmě by byl opravdu zdarma pouze v případě, kdybych neměla žádnou transakci. Rozhodně nechci mít bankovní poradkyni, která nezná a jen zkouší, co vydržím. Nešlo mi ani tak o měsíční platby, ale neochotu, protože vím od známé, že účty zdarma KB vede, asi záleží na tom, s kým jednáte.

8. 3. 2021 Mezinárodní den žen
William Golding: Myslím, že ženy jsou bláhové, když se snaží vyrovnat mužům. Jsou mnohem lepší a vždycky byly. Cokoliv ženě dáš, vždycky to udělá lepším. Dáš-li jí spermii, ona ti dá dítě. Dáš-li jí dům, dá ti domov. Dáš-li jí potraviny, udělá ti jídlo. Dáš-li jí úsměv, dá ti své srdce. Cokoliv jí dáš, to znásobí a rozšíří. Takže pokud se k ní chováš jako vůl, buď připraven, že dostaneš kopu hnoje.

Konečně na zahradě roztál poslední sníh. Slunce po dlouhé době rozzářilo zahradu a velice pomalu vysušuje záhony. Jediná práce, která se dala dělat, bylo prořezávat stromy. Po zimním lenošení to byl značný nápor na záda. Jsme unavení, ale spokojení. Není nad práci na čerstvém vzduchu, kdy člověk nemyslí na prognózy epidemiologů a názory lékařských kapacit měnicích se jako počasí. Někteří se pasují do role majitelů jediné pravdy a jakýkoliv jiný názor berou jako nepřátelský. Dlouho trvající pocit informačního galimatyáše v lidech zanechává pocit jako by zabloudili do hlubokého lesa a nevědí, zda jsou na začátku nebo na konci. Za zavřenými dveřmi domovů se vyskytuje alkoholismus a psychické potíže. Některé věci nyní ztrácíme, ale zároveň si uvědomujeme, jak jsou pro nás podstatné. Díky tvrdým protiepidemickým opatřením se většině evropských zemí v posledních týdnech podařilo zkrotit vlnu epidemie covidu. U nás se to nepodařilo, protože se na nás podepsal boj politiků. Netáhli za jeden provaz a tím lidem nedávali dobrý příklad. Nezbývá než přestat myslet na politiku a začít myslet hlavou. Vydržet a věřit, že odpovědnost nás všech a sluníčko nám pomohou snížit počet nakažený a mrtvých.

Na které světové straně roste mech? Dříve to bývalo na severní straně a sloužilo to k orientaci v terénu. V tomto mimořádně vlhkém období jsou stromy obrostlé lišejníky a mechy ze všech stran.

Zdá se mi, že už se nějak dlouho motám v kuchyni a dochází mi inspirace co péct. Občas vyhledávám recepty na netu, ne vždy se povedou. Takto jsem našla recept pro mne zatím neznámý, na litý kynutý koláč. Říkala jsem si, že to asi nebude zas tak vynikající jako z klasického kynutého těsta, ale vyzkoušela jsem. Je to přímo fantastické, nenáročné, rychlé a nedá se na tom nic zkazit. Výhoda tohoto těsta je, že se ihned rozetře stěrkou na plech slabou vrstvou, těsto kyne přímo na plechu. Po vykynutí se s těstem již nehýbe, jen se přidá ovoce, posype drobenkou a strčí do trouby. Rozdíl mezi klasickým kynutým těstem a litým těstem je značný. Lité těsto umožňuje udělat tenkou vrstvu a použít stejné množství ovoce. Milovníci ovoce si obzvlášť pochutnají, ale zas tak moc "nenakynou"

Meteorologické jaro nastává každoročně 1. března. Tak dlouho jsem jej přivolávala, tak dlouho jsem se na něj těšila, že jsem jaro nejspíš vyplašila a našemu okolí se sluníčko dlouho vyhýbalo. Na rozdíl od ostatních krajů, kde slunce svítilo a hřálo, lidé chodili do přírody v krátkém rukávu, u nás se držela celodenně mlha a zima. Včera konečně začal foukat vítr a přivál nám trochu teplejší počasí, dnes je nám přislíbený sluneční den. Nyní jen čekám, kdy slunce vysuší vláhu, abych konečně mohla začít s prací na zahradě, která dle vyjádření odborníků má vliv na lidskou psychiku. Prý lidé z vesnice, kteří se věnují péči o svou zahradu, jsou klidnější a více spokojení. Během práce na zahradě zapomínají na starosti, jednoduchou manuální prací dají odpočinout své hlavě. Práce je lék na všechny starosti. Ne nadarmo se říká, kdo chce klidně spát, musí na tom celý den pracovat. Většina našich problémů pramení z negativních myšlenek. Pomocnou ruku najdeme většinou jen na konci svého ramene.