Uška
 
  
Úvodní stránka

 

  Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže

Listopad 2018 

První malba mrazíku na našich vrátkách

Zima se už blíží, vánoční výzdoba na svůj čas teprve čeká

Podzimní buchta z kynutého těsta s nádivkou

17. listopad - oslava sametové revoluce
Před lety jsme dostali dar. Svoboda slova nebo projevu, je právo vyjadřovat své názory a myšlenky bez ohledu na to, zda se tak děje ve veřejném, nebo soukromém prostoru. Jen ten kdo žil před tímto datem, dobře ví o čem to je. Dnes si můžeme v klidu a bez strachu popovídat na balkoně u kávy s dalším strouhaným koláčem a nemusíme mít strach, že naše povídání mohou vyslechnout udavači.

Letošní teplý podzim zavinil, že rostliny jsou zmatené a vůbec se nechystají k zimnímu spánku.

Barvy podzimu. Teplé dny, kterých jsme si letos hodně užili, se vytrácejí. Letošní podzim není ve znamení větrů a plískanic, ale ve znamení nejoranžovějšího období v roce. Co na toto teplé období říkají pranostiky? Stromy v listopadu v květu, zima sahá až k létu! Nemilé zjištění, ale člověk má žít dneškem. Na zahradě sbírám barevné lístky pro dekoraci domova a nemyslím na to co bude, až bude. Je možné, že to ani nebude. :-)

U Týnského chrámu naše prohlídka po památkách Prahy končila. Po obědě a žejdlíku plzeňského jsme se zas rádi vrátili do našich klidných končin bez turistů. Začínám chápat protesty lidí známých měst, kteří bojují s nadměrným přívalem turistů.

Když se budete procházet po Kampě, určitě nepřehlédnete obří batolata, jejichž autora zná i ten, kdo se o umění vůbec nezajímá. Jejich vyleštěné zadky svědčí o tom, že i socha může pobavit.

Pokud toho z Prahy chcete vidět víc, můžete se nechat svézt.

Na Kampě výjimečně najdete i uličky bez turistů

Karlův most – místo, kde je opravdu rušno. Pokud si ráno nepřivstanete, budete procházet špalírem turistů, kteří vám budou udávat směr a rychlost vašich kroků. Čecha tam potkáte velice sporadicky.

Nejznámější zdí na Malé straně je zeď Johna Lennona. V roce 1980 zde někdo vytvořil památníček v reakci na jeho zastřelení, křídovým nápisem "Za Johna Lennona". Setkání u zdi přerůstala v protirežimní vystoupení se zásahy policie. Nápisů na zdi přibývalo, mnohokrát byly přemalovány, ale vždy se objevily nové. Dnes je to místo se spoustou vzkazů, které mají turisté zaznamenáno v průvodcích Prahou.

Katedrála svatého Víta je nejvýznamnějším pražským chrámem, kde se odehrávaly korunovace českých králů a jsou zde uloženy ostatky našich panovníků. Při tak vzácném výročí jsme toto místo nemohli vynechat.

Než se vydáte na Pražský hrad, můžete si vyslechnout staročeské písně.

28. října jsme si připomněli 100. výročí vzniku Československé republiky. Vypravili jsme se navštívit známá místa v Praze pár dnů po výročí, abychom se vyhnuli velkým davům turistů. To se nám zas tak moc nepovedlo, ale jak říkáme, ještě jsme se vešli :-)