Uška
 
  
Úvodní stránka

 

 Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže

Prosinec 2019 

Nezapomeňte, že po štědrovečerní večeři má dojít k rozkrajování jablíček. Objeví-li se jádřinec ve tvaru hvězdičky, pak se můžeme těšit ze zdraví a štěstí. Pokud najdete jádřinec ve tvaru křížku, ohlašuje to příchod toho nejhoršího. Je-li jablko ve středu červené, čeká vás podle tradice nemoc. Já vím, že podvádět se nemá, ale jednou v roce se to snad promine. Takové kaki vás potěší, ať říznete, jak říznete.

Vánoce splněných snů a pohodu vánočních dnů všem přeje Uška

Slunovrat 22. 12. 2019
Zimní slunovrat je určitě důvodem k radosti. Možná si pomyslíte, že v této době máme na práci něco úplně jiného, budou Vánoce. Dnes už bohužel neoslavujeme zimní slunovrat, tak jo to dříve dělali naši předci. Oni jej moudře vnímali jako čas k odpočinku, rozluku se vším čím si prošli v uplynulém roce, který se blíží ke konci. Je to stejné jako pro všechny živé bytosti a přírodu kolem nás, čas zimního spánku a odpočinku pro unavená těla a těžké mysli. Přirozené volání zimy ponořit se dovnitř, jak to dělají skoro všechny živé bytosti je velmi silné. Zimní počasí je náročné a na lidi doléhá. Zima je také velmi laskavá, utišuje všechna rozptýlení, hemžení a nabízí nám dokonalý čas k odpočinku. Život je dar, dobrou zimu vám všem přeje Uška.

Nasávání vánoční atmosféry je složitá záležitost. Pokud jsou u nás na náměstí vánoční trhy, tak je to většinou o prodeji toho, co nám nabízejí vietnamští prodejci. Pokud se vydáte na Staroměstské náměstí, tak je to většinou o tom, co se nabízí zahraničním turistům. U orloje hrozí ušlapání. Rozhodli jsme se tedy nasávat atmosféru klidu a pohody. Navštívili jsme výstavu fotografií ve Staroměstské radnici, která je instalována v krásném prostředí, bez davů přihlížejících. Vybrat pár nejhezčích fotografií je problém, ale dvě zajímavé jsem si nafotila.

Vypadá jako andílek, ale je to náš dvacetiměsíční čertík,
který si každého získá svým nevinným pohledem.

Návod jak se naladit na předvánoční pohodu :-)))
Naši předkové měli jednu bezpečnou pojistku proti předvánočnímu blbnutí, a tou byly Lucky procházející jednotlivými staveními za zpěvu náročného textu jdu, jdu, jdu, noci upiji a zde zjišťovaly, zda už je všechna práce uklizena a obyvatelé se věnují předvánočnímu rozjímání. Když někde našly ve světnici kolovrat, rozbily ho a přízi poničily. Udělejme to s nimi a připravme se v pohodě na noc, kdy přišel Vykupitel a nabídl vysoký morální standard, kvůli kterému se lidé už 2000 let úspěšně mordují.

14.12.2019 třetí klidný advent a zároveň moje narozeniny, co víc si přát.

Ježíšek nebo Santa Claus
Věřím, že Ježíšek má v naší tradici tak silné postavení, že sebevětší tlak z komerčního prostředí ho nevymýtí. V nynější předvánoční době rozmýšlím a neustále si kladu otázku, co mám vlastně svým milovaným koupit, protože přece už všechno mají. Kdy jindy si uvědomíme, jak blahobytně si naše společnost žije než právě o Vánocích? Vánoce nejsou o haldách praktických dárků, ale o zvolení několika málo dárků, které obdarovaného opravdu překvapí a potěší. Budou mít radost, že někdo pro ně dárek vybíral, uvažoval nad ním, zda se bude líbit a jakou udělá radost. Nastal čas zakoupené dárky zabalit do vánočního papíru. Protože pestrobarevný papír pod stromečkem nemám ráda, každoročně vymýšlím jiný námět, jak pojmout klidné Vánoce. Letos to budou Vánoce stříbrné, plné lesku. Dalo mi hodně práce sehnat jednobarevný stříbrný papír, ale nakonec se podařilo. Sehnala jsem stříbrný papír, bohužel je tvrdý a nepoddajný. Potrestala jsem sama sebe za svoje rozhodnutí, aby i balící papír vyzařoval klid vánoční :-)))

Druhá adventní neděle je ve znamení uctění vztahů.
Zapaluje se druhá svíčka symbol lásky.

Pokud vám dozrávají plody mochyně, užívejte si jejich lahodnou chuť dosyta.

Barevný podzim

Doba adventní - první adventní nedělí začíná očekávání vánočního času. Občas se v tyto dny dějí i nepředvídatelné věci. Vánoční zázrak na který jsme už skoro zapomněli, okamžik míru a lidskosti během vražedného běsnění za první světové války. Tisíce vojáků vyšly z nepřátelských zákopů beze zbraní. Zatímco ještě včera se podle rozkazů vzájemně vraždili, na Vánoce společně zpívali, pili, hráli fotbal. Je možné, že i v dnešní čas se toto může stát v zemích, kde zuří válka.