Uška
 
  
Úvodní stránka

 

  Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
     mého muže

           ______________________________________________________________________________________________

Březen 2017


 

Naše čemeřice

Když kvete mech

Pokud vás honí mlsná a nechcete být dlouho u sporáku, tak tu mám recept na rychlokoláč ze surovin, které určitě máte všichni doma.

2 hrnky polohrubé mouky
1 hrnek cukru
1 kypřící prášek

Smícháte vše sypké. Nastrouháte jablka, do kterých přidáte cukr, rozinky, ořechy, skořici. Koláčovou formu vymažete máslem a vysypete strouhankou. Na dno dáte trochu sypké směsi a na ni dáte jablka. Lžící urovnáte a přidáte opět sypkou směs a na ni jablka. Ukončíte sypkou směsí a navrch nastrouháte máslo. Vložíte do teplé trouby a pečete na 190 °C asi 35 minut.  

Na zahrádce kvetou krokusy a jejich žlutá barva vyniká hlavně na slunci. Okvětními lístky nasávají sluneční teplo a já tiše jim závidím, protože toho tepla je zatím opravdu velmi málo.

Tak nevím, zda nás honí mlsná nebo chuť po něčem nezdravém. Zadělávám kynuté těsto, které trochu víc osolím. Pak už stačí nakouknout do lednice a najít něco tučného. Slaninu, salám, sýr, utřít česnek, posypat gyrosem a to vše zabalit do rohlíčků. Potřít vejcem, posypat drceným kmínem a hrubozrnnou solí. Dobrota pro chladné odpoledne je raz dva hotová.

S přicházejícím jarem jsem si řekla, že trochu obzvláštním jídelníček a dala jsem naklíčit čočku. Klíčky obsahují plno cenných látek, tak nač kupovat doplňky stravy, kde nemáte zaručeno, že obsahují vše, co je napsáno. Ještě je důležité nechat klíčky poslední den na světle, aby zezelenaly a obsahovaly i chlorofyl. Pak stačí nastrouhat jablko, přidat klíčky, sůl a pepř dle chuti. Je to opravdová vitaminová a bílkovinová bomba. A k tomu ještě jedno plus, nenadýmají :-)

Konečně nadešel čas natírání. Další zrenovovaná židle, která měla být vyhozena. Jsem zatížena na židle, nejspíš dle textu písně „ kdo židli má bydlí, každý kdo bydlí má starostí půl".

Na chaloupce jsem měla jednu nepotřebou komodu, která už měla to nejlepší za sebou. Řekla jsem si, že vyzkouším nějakou renovaci a pokud se nezdaří, tak komoda skončí v kamnech. Dvířka jsem sundala a komodu jsme snížila tak, aby se vešla pod okno do pokojíčku. Alespoň jsou po ruce všechny dětské knížky. To je ta výhoda dřevěného nábytku. Dá se natírat nebo alespoň získat z něj chvíli tepla na promrzlé chalupě.

Komoda před renovací

1. března začíná astronomické jaro, příroda se probouzí, dny se prodlužují, začíná zvýšená aktivita živočichů. Pozoruji, že s příchodem sluníčka se i moje aktivita zvyšuje a to se projevilo tak, že dnes balím koše s jídlem a konečně se stěhujeme na chaloupku.