Uška
 
  
Úvodní stránka

 

  Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže

Srpen 2018 

Trochu méně dietní pečení

Využití plodů pozdního léta trochu dietněji. Málo těsta a hodně ovoce.

Ani jedno jablko nesmí přijít nazmar
Doba žní je zároveň doba dozrávání prvních jablek. Zpracovávám letní jablka na ovocné dětské přesnídávky. Přesto, že nejvíce prospěšných látek je pod slupkou, loupu a loupu, což není příjemná práce, ale někdo to udělat musí. Přidávám meruňky a banány a doufám, že si malá Eliška bude pochutnávat.

Po letošním létě máme určitě důvod, proč na zahradě využívat dešťovou vodu. Na každé zahradě se najde nějaké místo za domem, garáží nebo kůlnou, kde bude ukryt před zraky nějaký sud, či jiná nádoba na dešťovou vodu. Po letošním nedostatku vody se mi zdá přímo barbarství zalévat zahradu pitnou vodou. Dlouho jsem odolávala, ale už máme na zahradě dva sudy a rozhodla jsem o nich já, která se vždy snažím o pěkný vzhled. Někdy musím udělat ústupek pro dobrou věc. Prodávají se i dřevěné sudy, které na zahradě mohou vytvořit krásnou dekoraci, ale ty jsou celkem drahé. Dají se nahradit sudy z imitace dřeva, které jsou stejně krásné.

Není barva, jako barva
Snad už je za námi období barevných interiérů, zdí, které byly malovány výraznými barvami, já jim říkám barvy jedovaté. Taková ostře zelená, žlutá či fialová na zdi na mě působí jako červená barva na rozdrážděného býka řádícího v aréně. Do těchto barev se pak umísťoval nábytek s patinou. Někdy ta patina není nic jiného než odřenina, zažraná špína, kusy hadrů po babičce, ve kterých mohou být i díry od molů a myší. Dle této módní vlny čím starší a ošumělejší, tím modernější. V takovém domově bych nikdy nemohla najít klid, čistotu a odpočinek. Pestrobarevnost v interiéru mne nedokáže uklidnit po náročných dnech strávených mimo domov. Vždy jsem milovala jednoduchost a eleganci, nekřiklavé tóny barev, které tlumí mou zvýšenou energii. Nyní přišla módní vlna černé, antracitové, kombinace lesku s matem, a to já miluju. Někdo by si mohl myslet, že to jsou nudné a smutné barvy. Černá ve větším množství a v malém prostoru může evokovat smutnou a pokleslou náladu. Vždy záleží, kolik této barvy použijeme. Nedám dopustit na bílé zdi. Barevnost si mohu navodit různě barevnými doplňky, dle momentální nálady. Někdo si obloží stěny sádrokartonem, aby je měl hladké jako led. Já si na chalupě do barvy přidávám piliny, abych vytvořila strukturu staré zdi.

V nedalekých Račicích proběhlo mistrovství světa juniorů ve veslování

Nestrkejte nos tam, kam nemáte, nevyplácí se to. V noci chodím po domě poslepu. Ona není úplná tma, měsíc malinko osvětluje místnosti oknem. Před spaním, jsem vyběhla do patra, abych se ujistila, zda nehoříme. Dveře, které se nikdy nezavírají, pokud nahoře nikdo nespí, byly uzavřeny a já tvrdě narazila. V tu chvíli se mi před očima rozsvítilo pár hvězdiček, z nosu tekla červená, trochu bolesti a pár jadrných slov. Prý to pomáhá, takže jsem si ulevila „kterej blbec zavřel ty dveře.“ Kdo by to mohl být jiný než já. Nos mám jak boxer po zápase, masivní, rozplácnutý, namodralý. Ale barev bude postupně určitě více. Proč jsem se šla podívat, zda nehoříme? Po prve v životě jsem viděla, co dokáže udělat oheň během malé chvilky. Na návsi hořelo a bylo to veliké. Asi patnáct hasičských aut, bohužel na dvůr se vešly pouze dvě. Oheň si dělal, co chtěl. Naštěstí nebyl vítr, protože to by shořelo asi více domů. Myslím, že po dnešku než škrtnu sirkou, budu víc opatrná, protože když chytne dům, neodnesete si z něho nic. Je to taková rychlost, že člověk je rád, že si zachrání holý zadek.

Domácí rajčata, přímo utržená ze záhonu miluju. Naprosto jiná chuť než kupovaná rajčata, která nikdy neviděla zeminu a slunce. Letošní teplé léto nám nadělilo takovou úrodu, že jsem se rozhodla udělat domácí kečup. Jde jen o několika hodinové vaření ingrediencí, které nakonec rozmixujete ponorným mixérem. Žádná věda a domácí produkt je na světě. Hlavně víte, co jíte. Najít v obchodě kečup bez konzervantů, umělých barviv a ze zralých rajčat, je úkol pro profesionálního detektiva.

Domácí rajčatová polévka

Letošní teplé léto vyhovuje dozrávání rajčatům. Úroda je nečekaně vysoká,
zpracováváme na všechny možné způsoby.

Rajčatový salát nemusí být pouze s balkánským sýrem.
Osolený tvaroh s česnekem je výborná obměna salátu.

Minulý týden jsme všichni sledovali úplné zatmění měsíce
Úplněk měsíce ovlivňuje náš spánek a psychiku. Hodně lidí má problémy se spánkem. Viníkem může být i měsíc. Pokud nebudeme sledovat měsíc, zatáhneme žaluzie, rolety, měsíc vymažeme ze své mysli, máme z poloviny vyhráno. Druhá polovina je o tom, že kdo trpí nespavostí, tak mu nic nepomůže, což občas mívám já. Zalezu do postele a řeším něco nevyřešitelného a nejde přestat. Pak si musím říct, vypni, představ si že ležíš na pláži, vyhříváš se na slunci, slyšíš šplouchat vlny... Občas tato sugesce pomůže. Klidný a nerušený spánek je v dnešní uspěchané době čím dál vzácnější.