Uška
 
  
Úvodní stránka

 

 Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže

Únor 2020 

Ve sklepě mi ležely mosazné konzole na záclony. Váhala jsem mnoho let, než jsem se rozhodla je využít. Mají patinu, která se mi zdála už moc zašlá. Hlavně jsem si říkala, že to nechci neustále leštit. Ale když už mám mosaznou postel, lustr a lampu, přišla řada i konzole a rozhodnutí je, že už žádné čištění se konat nebude.

Dnes jsem přemísťovala nábytek, stále ještě nejsem spokojená.

Od knihy Hana se snadno nedostanete. Velice poutavé čtení o lidské odvaze i selhání. Osud si nevybíráme, ale rozhodnutí ano. Poučení z knihy: všechno chce svůj čas – vztahy i věci.

Proč se všichni těšíme na jaro?
Na každém ročním období je něco krásného, ale domnívám se, že jaro je nepřekonatelné. Vzhledem k tomu, že letos zima nebyla a dle meteorologů už ani nebude, moc jsme si ji neužili. Sněhová peřina venku bývá kouzelná, ale letos se nekonala. Byly doby, kdy jsme jako děti za domem sáňkovaly, kdy jsme chodily bruslit na zamrzlý rybník v sousedství, kdy jsme se domů vracely celí promrzlí, ale spokojení. Já dokonce na jednom rybníku při přeskakování z jedné kry na druhou, zapadla pod vodu. Na hadině plaval pouze můj cop, za který jsem byla vytažena ven. Takové zimy již neprožíváme. Dny se nám konečně prodlužují, ráno sice vstáváme do tmy, ale večer se už nestmívá tak brzo. Nejkrásnějším budíčkem je denní světlo a zpěv ptáků. Odpadají splíny z tmavých a krátkých dnů. Těšíme se na sluníčko, které nám bude zvyšovat hladinu serotoninu, což znamená dobrou náladu. Jaro je příliv nové energie a nových nápadů. Naděje, že se po všech bacilech slehne zem. Jaro začíná sněženkami a krokusy. Ty sice již kvetou, ale prochladlé meze jsou stále, což znamená nepodceňovat zimu a raději stále nosit teplé ponožky :-)

CO JE TO LÁSKA?
Říkáte si, že děti takové věci nemohou rozumět. Asi jste nečetli úsměvné odpovědi dětí
zveřejněné na internetu. Jejich odpovědi byly mnohem širší a hlubší, než si kdo dovedl představit.
- Moje babička onemocněla artrózou, nemůže se už ohnout a namalovat nehty na nohou.
  Tak to za ní teď pokaždé dělá můj dědeček, i když sám má artrózu v rukách. To je podle mě láska.
- Když vás má někdo rád, vyslovuje vaše jméno tak trochu jinak. A tak prostě víte, že vaše
  jméno je v jejich ústech v bezpečí.
- Když si na sebe dívka nastříká parfém a kluk použije vodu po holení a pak si spolu vyrazí
  ven a jeden druhého očuchávají.
- Když jdete na jídlo do restaurace a dáte někomu většinu svých hranolků a nechcete na
  oplátku žádné z jeho porce.
- Láska je to, co vás nutí se smát i když jste unavení.

Vzpomínky na sladké vánoční pečení už vyprchaly, opět peču něco sladkého. Zkusila jsem zabalit do kynutého těsta kousky jablek, které jsem posypala ořechy a cukrem se skořicí. Je známou pravdou, že koření je poklad, který probudí naše chuťové buňky. V tomto směru je při pečení královnou koření právě skořice. Dokáže provonět celý dům, navodit atmosféru pro klidné posezení.

Od majitele mlýnu, který zpracovává mouku Pernerka, jsem četla kritiku na Babiččiny mouky. Babiččina mouka je vítězem testu na mouky za r. 2018. Domnívám se, že žádný podnikatel by neměl prezentovat své výrobky tím, že bude hanit výrobky své konkurence. Zůstávám věrná Babiččině mouce, protože nikdy nezklamala.

Zdravé pečení
Koupila jsem chlebovou mouku, ale místo chleba jsem zadělala těsto na tmavé bagety. Přidala jsem ostřejší koření a do růžova usmaženou cibuli nakrájenou na proužky. Chutnalo to i bez mazání a příloh, vonělo po cibuli, koření dodalo pikantní chuť. V obchodě to nekoupíte :-)

Bože, dej mi sílu, abych změnil věci, které změnit mohu. Dej mi trpělivost, abych snášel věci, které změnit nemohu. A dej mi moudrost, abych obojí od sebe odlišil.
U lidí přibývá stresu a depresí. Mozek je přeplněn mnoha protichůdnými informacemi. Naši předci se zabývali hlavně obživou, kde je k ulovení jaká zvěř, zda se na poli urodí. My stejně velký mozek přeplňujeme informacemi, se kterými si nevíme rady. Máme snahu lidi posuzovat dle jejich názoru, víry, barvy pleti. Pokud lidé mají stejný názor, jsou to naši přátelé. Pokud mají jiný názor, jsou to nepřátelé. Nehledáme pravdu, ale pouze stejný názor, neboť to je pro nás schůdnější cesta. Unavený mozek vypíná a už jedeme pouze v emocích. Pak si svoje frustrace vypíšeme na sociálních sítích, lidé stejného myšlení se připojují a utvrzují nás, že naše smýšlení je správné. Tak se získává davové smýšlení, davový strach a nejistota, která nás dál deptá a ničí. Když se náš život ubírá špatným směrem, obvykle se objeví zástup ostatních věcí, lidí, počasí a vlády, na které začneme svalovat vinu a obviňovat je. Je pouze na našem rozhodnutí, co si pustíme do hlavy a jak s tím budeme zacházet. Některým informacím a myšlenkám musíme vstup zakázat.