Uška
 
  
Úvodní stránka

 

  Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže

Květen 2019 

Listnaté lesy mají v dnešní době velkou výhodu, nekácí se v nich. Postrachem smrkových lesů je kůrovec, který je poslední dobou u nás značně rozšířený. V lesích se kácí ve velkém, přesto ceny dřeva jsou stále stejné. V roce 2018 zvažovali, že kůrovcová kalamita může mít vliv na cenu. Zatím nemá. Haldy pokáceného dřeva leží nadále v lescích, aby se kůrovec mohl dál stěhovat na stromy, které ještě nestačil napadnout. Zákazník čeká na slibované snížení cen, tedy odbyt je prakticky nulový. Zajímavá politika správců lesů.

Lesní skřítek co hlídá v lese, aby se lidé chovali slušně

Příroda si prostě poručit nedá
Velké procento hmyzích druhů projevuje sklony k homosexualitě. Příliš často na to, aby to byla jen náhoda. Vědce zákonitě trápí evoluční role těchto neúspěšných pokusů o spáření se s jedinci stejného pohlaví. Poplést si partnera není výsadou jednotlivců. U některých druhů brouků – a zejména u pavouků – se tak děje až v 85 % pozorovaných případů.  Výzkumníci předpokládají, že zmínění hmyzí zástupci a pavouci u sebe jednoduše nevyvinuli dostatečné nástroje na rozpoznávání vlastních pohlaví, za to jsou ale silně puzeni k rozmnožování. A je lepší vsadit na jakéhokoliv dostupného zdánlivého partnera, než se nepářit vůbec.

Jarní práce na poli za naší chalupou.

Omezení pohybu je projevem počínající deprese
Včera jsem to přehnala s prací na zahrádce, dnes jsem se rozhodla prožít den vleže a přečíst nahromaděné časopisy. Hned první článek byl o obezitě: „Omezení pohybu je projevem deprese, čím jsme starší, tím větší roli v naší prognóze hraje zdatnost, pohyb je účinné antidepresivum, hermelín a víno jsou energetická bomba.“ Jak si mám užít takový den lenošením na gauči, kdy si vychutnávám kousky nakrájeného hermelínu a popíjím červené víno? Chvíli jsem zapřemýšlela, zda bych se neměla přemoci a své tělo dát do vertikální polohy, ale vzdala jsem to a četla dál. Sladkosti se nezakazují, jsou základním palivem pro svaly. Odnáším tedy nedojedený hermelín a prázdnou sklenku od vína, jdu si vyhledat nějaký zákusek. Se spokojeností ulehám, abych dočetla článek až dokonce. „Každý má za sebou různé diety, jídlo z rychlých občerstvení může být problém, v dětském věku se fixují chutě…“ Jak je možné, že já v dětství neměla sladkosti a dnes je tak miluji? Nejspíš doháním zameškané. Nikdy jsem nedržela žádnou dietu, protože vím, že jsem nenasyta a nebyla bych schopná se v jídle omezovat. Ale jedno plus mám. Nikdy jsem nesnědla žádný hamburger, při pohledu na toto jídlo mne vždy přejde hlad. Závěrem zjišťuji, že asi není nic ztraceno. Miluji pohyb, což je dle článku účinné antidepresivum. Zítra se zas začnu hýbat a budu mít dobrý pocit, že pracuji na tom, abych byla přijatelně fyzicky zdatná až do konce svých dnů :-)

Sezonu tulipánů si náležitě užívám. Dříve jsem nerada řezala tulipány do vázy, ale časem se mi na záhonech tak rozmnožily, že jich je dostatek pro kochání jak na zahradě, tak ve vázách. Pokud se uříznou jako poupata, ve váze dlouho zdobí, neuvadají.

Dnes na 1. máje vám nebudu psát o nutnosti polibku pod rozkvetlou třešní, protože třešně máme většinou odkvetlé v důsledku teplého jara. Na naši zahradě pomalu odkvétá malá višeň, což by asi mělo být dostačující k políbení, abych příští rok neuvadla. Vyzkoušíme, uvidíme :-)
Ne všude ve světě je líbání řečí lásky. Například Eskymáci či Polynésané upustili od líbání a na důkaz lásky třou o sebe nosy. Nejméně ze všech se líbají Japonci, zatímco Indové se stydí líbat na veřejnosti. Až doteď bylo líbání žen ze Středního Východu považováno za naprosto asexuální. Podle antropologů některé finské kmeny považovaly líbání za neslušné a Číňanům se pozorování líbající dvojice zdálo dokonce odporné. Pocestujete-li do USA, poptejte se jak je to s líbáním ve státě, kde hodláte strávit dovolenou. Například v Logan County je totiž zakázáno líbat ženu ve spánku, v Connecticutu, Michiganu nebo Bostonu zase nesmíte ženu políbit v neděli, která patří duchovnímu rozjímání. A když už je líbání v Americe povoleno, může být časově omezeno. Například v Iowě se nesmíte líbat déle než pět minut, na Rhode Islandu více než tři minuty a v přísném Marylandu se smíte políbit jen na jedinou vteřinu.
Buďme spokojeni s místem kde žijeme a užívejte si dnešního líbání do sytosti, protože každé políbení nám prodlužuje život.