Uška

  -  o životě u nás na vsi

  Úvodní stránka
 

 Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže


Srpen 2021 

Konec srpna je nezvykle chladný a občas je nutné přitopit v kamnech. Neříkám, že není příjemné se dívat do plápolajícího ohně. Řada lidí touží po krbu, protože je pohled do otevřeného ohniště uklidňuje. Mají pravdu, sledování ohně má terapeutické účinky, což bylo prokázáno studií. Bylo zjištěno, že při sledování plamenů se probouzí pravěké instinkty a lidem klesá krevní tlak. Už nebylo uvedeno, že toto klesání tlaku je vykoupeno neustálým úklidem. Při topení dřívím se musíte denně zbavovat prachu na nábytku a podlaze. Návrháři nás dokáží okouzlit krásnými fotografiemi bílého interiéru pokoje, kde je umístěn krb a naskládané voňavé dřevo. Jen vlastní zkušenost vám ukáže, co takové sledování ohně z pohodlí měkké bílé sedačky obnáší. Pravěcí lidé v jeskyni měli jiné požadavky na čistotu kolem sebe, než dnes máme my. Když se jim zašpinily zdi jeskyně, neměli potřebu se tohoto zabarvení zbavovat a o krevním tlaku neměli ani potuchy. Každý kdo zamýšlí si dát do pokoje krb, by si měl rozmyslet, zda chce denně vytírat, utírat prach, neustále prát povlaky na sedačce, zdi často malovat. Protože kdo tyto práce nedělá zrovna rád, může být krbem zklamán a tlak mu denně při takové činnosti bude stoupat.

Když začnou zrát švestky, je to znamení, že léto končí a začínají plískanice. To pak jsou dny, kdy jsem zavřená doma, protože venku je celý den tak ošklivo, že by člověk ani psa nevyhnal. Tak tomu bylo i včera a já vyhledávala na netu zajímavosti dne a narazila na článek určený ženám: Také vám vtloukali do hlavy, že první krok k seznámení má udělat muž? Tak to ale být nemusí, i vy můžete objektu svého zájmu vyjádřit zalíbení. Nebuďte nesmělá, probuďte svou sebedůvěru a směle na věc. Flirtujte, je to zábava, kterou muži milují. Nechoďte kolem horké kaše, jemné náznaky nepomohou, musíte všechno vyklopit zpříma. Kam se to svět řítí? Domnívala jsem se, že muži jsou od přírody lovci, lovení mají ve svých genech a ze své podstaty je lovení baví. Baví je kořist, kterou nezískali snadno, museli vyvinout nějakou námahu, aby ji získali. Ženy byly vždy rády loveny a přemlouvány, byly rády, že o ně muži projevují zájem. Pokud se tato forma namlouvání má obrátit, pokud ženy mají přebírat roli mužů, obíráme je o radost z lovení a rádi začnou lovit někde jinde. Domnívám se, že z naší strany stačí jediný pohled do očí, který řekne muži, že je o něj zájem a pokud je ten zájem i z jeho strany, začíná ta nejhezčí hra na světě. Je to jako přiotrávení organismu látkami podobnými drogám. Je to nádherná jízda na horské dráze plná překvapení o kterou se můžeme připravit právě tím, že jdeme na věc zpříma. Muž je od přírody lovec, ženy by s tím měly počítat, řídit se tím a nepřipravovat ho o jeho úlohu. Pokud se ženy samy nabízejí, je to pravý opak toho, po čem muži touží.

Další prkýnko na řízky, které má své nové místo v kuchyni. Jen toho starého kuchyňského náčiní jsem měla pomálu. Bazary už jsem přestala navštěvovat, ale domnívám se, že v tomto případě je přímo povinnost zakoupit pár starých kuchyňských kousků. Bazar Spomyšl máme téměř za rohem, tam mají nepřeberné množství veteše, určitě nepřijedu s prázdnou

Často kupujete drahé krémy v domnění, že zastavíte čas a zpomalíte stárnutí? Využijte okurky. Tato zelenina je bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a dalších cenných látek. Okurka působí hojivě, pokožku hydratuje a posiluje její pružnost. Pomáhá na unavené a nateklé oči a hojí spáleniny. A to není na obyčejnou okurku zrovna málo. Stačí chvíli si potírat obličej, pleť nasaje vlhkost a máme splněno, že jsme ten den pro sebe zas něco udělaly. My ženy pro sebe vždy něco rády děláme, i když se to stárnutí zastavit nedá. Od chvíle, kdy se člověk narodí, už jen stárne, nezbývá nám nic jiného než se s tím smířit. Stáří není tak velké neštěstí uvážíme-li druhou možnost, že bychom se toho stáří nedožily

Ještě že nezačala topná sezona. Šla jsem cosi odložit na hromadu dříví, uschovanou za smrkem, kde vše čeká na rozřezání a spálení. Vykoukla tam na mě jedna stará rozklížená židle, kterou jsem kdysi odložila jako už nepotřebnou, určenou ke spálení. Dříve jsem ji používala při bílení a natírání. Zažila se mnou časy, kdy jsem běhala se štětkou kolem chalupy v domnění, že vše musí být zářivě bílé, bez jediné čmouhy o kterou se postaral čas. Dnes už připouštím i trochu té patiny, která na chalupu patří. Při vyhazování této židle jsem asi zrovna neměla tu správnou chuť na tvoření, že jsem dokázala odložit tak „vzácný“ kousek nábytku. Dnes byla židle zbavena nátěru, přidělali se na ní dvě prkýnka a už má své místo, kde může ještě chvíli zdobit, než bude ten správný čas se jí zcela zbavit. Sluníčko se samo postará o zašlou patinu starého dřeva, kterou mám ráda.

Další náš výlet do lesnického parku Bezděz. Je to území, které bylo dlouho nepřístupné, okupovali jej ruští vojáci. Velká plocha letiště přes 5 km poskytuje trasy pro bruslaře. Moc možností občerstvení po cestě neexistuje, přesto jsme v Ralsku našli jedno občerstvení s krásným posezením. Já, která dlouho sedět nikde nevydržím, jsem si to užívala, protože veškeré vybavení bylo vyrobeno ze starých stromů a ošperkoval je místní kovář kousky železa, řezbář nějakou sochou a nebylo cyklisty, který by se zde nezastavil.

Téměř každý si fotí tento zajímavý skalní útes. Já zaostřím zrak a ukládám si obrázek do
svého "harddisku", kdy si to mohu přehrát za každé situace

Poseděli jsme u Panské skály – Varhany, připomínající píšťaly varhan.  Jedná se o hodně navštěvovanou památku, kde byla natočena i Pyšná princezna. Můžete si vylézt až na vrchol skály nebo jen posedět a dívat se na tu přírodní zajímavost.

Projeli jsme jednu z nejkrásnějších cyklostezek Varhany. Vede z Kamenického Šenova do České Lípy, je dlouhá 19 km a vede po zrušené trati Česká Kamenice – Česká Lípa, na které projížděly vlaky ještě v r. 1979. Projíždí se neporušenou přírodou, malebnými vesničkami. Jednu cestu jsme jeli s výřečným pánem z Moravy, miluji všechna nářečí, užívala jsem si to.

Být šťastný neznamená, že je všechno perfektní. Znamená to rozhodnutí užívat si života i přes všechny jeho nedokonalosti. Poměrně luxusním způsobem života jsme mírně zlenivěli a chceme všechno mít hned a to ještě na stříbrném podnosu. Myslíme si, že když si spaříme bylinkový čaj z pytlíku, máme to vychytané. Ale ono to tak jednoduché není. K tomu, abych si vychutnávala čaj, potřebuji si užít i tu zdlouhavou přípravu, kdy procházím zahradou a rozhoduji se, který lístek dnes utrhnout. Následně pak potřebuji klidnou atmosféru, nejraději přímo venku za zpěvu ptactva, kdy si vychutnávám sílu bylinného čaje v blahodárném domnění, že léčivá síla přichází s každým upitím. Síla myšlenky je mocná

Další čaj jsem si vychutnala při čtení šesti jednoduchých tipů od MUDr. Jana Hnízdila pro zdravý život. Vždy když narazím na nějaký článek od tohoto lékaře, tak hltám každou jeho myšlenku, zhltla jsem i tyto rady:
1) Někdy je lepší sáhnout po lopatě a fyzicky pracovat než jít na lekci jógy
2) Dobrá nálada, rovná se dobrá imunita
3) Zeleň je antidepresivum třetí generace
4) Nepřehánět to s mobily, iPhony …
5) Pěstovat si přátelství
6) Inspirovat se dlouhověkými lidmi, tj. radovat se z mála
Nelze než s těmito názory jen souhlasit. Již mnoho let mám vlastní zkušenost, že když mám starosti, vždy mi pomůže fyzická práce nebo pobyt v přírodě, pohyb. Jediný jeho názor, že čistota je půl zdraví - špína celý, nějak nedokážu strávit. Dokážu jej pochopit, ale nedokážu svůj život žít jinak. Kolem sebe potřebuji mít čisto. Abych tu čistotu kolem sebe udržela, je vždy potřeba se trochu hýbat, beru to tak, že pro sebe i v tomto případě něco dobrého dělám