Uška

  -  o životě u nás na vsi

  Úvodní stránka
 

 Návštěvní kniha
Oko  -  do duše okno
 

praví staré známé moudro charakterizující lidský orgán zraku. Převedeme-li si tato slova do reálu, znamená to, že takový pohled do nitra člověka může být zamřížovaný, šmouhatý, zaprášený, zamlžený, orosený nebo jednoduše úplně zatažený. Jeden z mála národů, kteří se nebojí nechat ostatním nahlédnout do svého nitra, jsou Nizozemci. Jejich okna jsou totiž veliká, čistá a hlavně - bez záclon! V poslední době se i u nás začínají objevovat okna bez zahalení. Přiznám se, že za dlouhých zimních večerů se ráda dívám lidem do oken. Takové okno o majitelích dokáže hodně napovědět. Je to jako pohled do očí. Zvu všechny ty, co mají zájem, nakouknout do mých oken.

            Jsem ve věku, kdy už mě určitě nic nenutí spurtovat za stále vyšším pracovním výkonem a tak svou energii věnuji hlavně naší malé chaloupce. Trávím zde spoustu času, jak na zahradě, tak při zútulňování našeho bydlení. Ráda nakupuji po bazarech staré předměty, které pak s radostí renovuji a začleňuji  do našeho domova.

        TOPlist

    Fotostránky
    mého muže


Prosinec 2022 

Máme před sebou poslední den roku 2022, se kterým se budeme loučit. Do nového roku si budeme dávat nová předsevzetí. Život nikdy nebyl a nebude jednoduchý, ale je na nás, jak se rozhodneme jej žít. Žádná novoroční předsevzetí si nedávám, mám pár základních životních pravidel, které se léty nemění:
-  Smiř se se svou minulostí, aby nenarušovala tvojí současnost
-  To, co si o tobě myslí ostatní lidé, není tvůj problém
-  Čas vyléčí všechno, dej mu čas
-  Nesrovnávej svůj život s životem ostatních, nesuď, nemáš tušení, čím si tito lidé prošli
-  Přestaň tolik přemýšlet, je naprosto v pořádku neznat na vše odpověď
-  Neukládej v duši špatné myšlenky, duše není sklad nepotřebných věcí
-  Pokud nevíš, za co být zrovna vděčný, nahmatej si puls
-  USMĚJ SE, NENESEŠ NA BEDRECH VŠECHNY PROBLÉMY SVĚTA

U nás jsou vánoční přípravy v plném proudu. Už máme ozdobený stromeček, dárky se budou rozdávat s předstihem, neboť svátky budeme trávit mimo domov. Přeji klidný a kouzelný čas, v roce 2023 se tu sejdeme zas.

Metry světelných řetězů nyní ovíjejí balkony, okna a vše co je možné omotat těmi elektrickými dráty. Mnoho z nich dokáže blikat barevně a je zjevné, že barevné blikání má mnoho příznivců. Já bych takové blikání nesnesla. Při blikajícím světle bych se nedokázala na nic soustředit, vadily by mi nejen na oknech, ale i na zahradě. Jsem člověk, kterého blikání světýlek přímo irituje. Doma mám ráda nenápadná světýlka, která svítí v teplých žlutých tónech, připomínající teplé světlo svíček, ale na zahradě jsem si osvětlila svůj stromeček studenými tóny. Co je pro mě nejdůležitější, nebliká

Zatím co se připravujeme na Vánoce, náš klučík rozdává rozhovory do tisku. Když odjížděl měla jsem dvě obavy. První obava byla, jak vše sám zvládne, druhá obava, že si život zařídí za velkou louží. Směřuje k tomu, ale už o něj strach nemám.

Z JUNIORKY BLADES ROVNOU ZA OCEÁN. VILÉM TEĎ VÁLÍ ZA ETOWAH EAGLES

Americký fotbal zaujal Viléma už v dětství, dlouho ale netušil, že se tento oblíbený sport dá provozovat i v České republice. Aktivně se mu věnuje druhým rokem. Ten první sbíral zkušenosti v juniorském týmu Ústí nad Labem Blades, aktuálně ale hraje přímo za velkou louží.
Osmnáctiletý Vilém v současnosti studuje na Etowah High School v Georgii, kde nastupuje jako widereceiver za Etowah Eagles. "Hrát v Americe je celkově nová zkušenost. Běžný den vypadá tak, že ráno před začátkem vyučování koukáme na rozbor tréninku a první vyučovací hodinu jsme v posilovně. Po škole pak máme trénink od 15:45 do 18:00 hodin. Jako třeťák jsem teď měl dva zápasy týdně, protože jsem byl v týmu Junior Varsity a v týmu Varsity. Fotbalu je docela dost, ale jako tým se vždy dobře bavíme, a trénink všechny baví," popisuje Vilém své zkušenosti.
Jeho fotbalový sen je hrát a užívat si zápasy, ale samozřejmě i chytat míče. "Rozhodně bych chtěl někdy dosáhnout toho, co předvedl George Pickens v zápase proti Browns, kdy chytil míč jednou rukou," plánuje nadějný student.
V USA bude Vilém do konce května roku 2023. Potom by se chtěl vrátit do dresu Blades. "Po ukončení střední školy bude záležet na tom, kam budu chodit na vysokou školu, ale nejradši bych studoval vysokou školu v Americe," dodává Vilém závěrem.

Už se u nás peče linecké cukroví a rohlíčky podle receptů našich babiček. Na blog už není tolik času, přeci jen ty Vánoce se blíží a když už vysvitne slunko, nedokážu sedět doma, musím si ty zamračené dny vynahradit pobytem v přírodě

Krásné, barevné, dekorativní, nenáročné na péči – to jsou okrasné trávy. Naplno jejich krása vyniká na podzim. Jejich květenství často hrají nenápadnými barvami a nevšedními tvary. Některé druhy okrasných trav mohou dorůstat do značných rozměrů. Před vrátky máme vysazenou dochan psárkovitou, které se tam daří tak moc, že pomalu zamezuje vstupu do vrátek. Vždy si někdo řekl o odkopek, měla jsem důvod ji zmenšovat. Letos už nebyl zájem. Na jaře ji čeká rozdělení a část bude vysazena do nádob, kde bude omezena její rozpínavost.